Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska świadectwem obyczajów w epoce baroku

Ostatnio komentowane
genialne
bobo • 2017-06-20 19:33:18
Przepraszam, ale islam nie jest religią a ideologią która podporządkowuje sobie wszyst...
Dyabeł • 2017-06-14 09:57:54
nie wiem o co ci chodzi
To ja • 2017-06-13 20:59:19
Interesujące no ;)
Olcix • 2017-06-13 14:33:24
o czym to jest? Czytam od wielu lat,różną literaturę, ale nie polecam
ja • 2017-06-13 09:35:58
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska świadectwem obyczajów w epoce baroku

Jan Chryzostom Pasek przeszedł do historii literatury jako autor jednego z najbarwniejszych i – jednocześnie – najbardziej cennych z historiograficznego punkt widzenia dzieł polskiego pamiętnikarstwa. Jego „Pamiętniki” stanowią momentami niemal kronikarski opis słynnych wojen ze Szwedami i z Moskwą, ale przede wszystkim kreują postać wplątanego w wir historii szlachcica-Sarmaty, który znane nam z podręczników wydarzenia opisuje z subiektywnej, prowadzącej do częstych hiperbolizacji i ubarwień, perspektywy.

Pewnego rodzaju odniesienie do panujących w baroku obyczajów stanowi sama już warstwa językowa „Pamiętników”. Składa się ona – zwłaszcza w części pierwszej dzieła – z barwnych opisów rycerskości i męstwa narratora, zawierających liczne makaronizmy (a więc niekoniecznie trafne zapożyczenia z języków obcych) i bogatych w barokową ornamentykę oracji, których podniosłość nie zawsze przystaje do treści. Daje to pewien obraz społeczeństwa szlacheckiego XVII wieku, które częstokroć więcej uwagi przywiązywało do słów niż do czynów, bez skrępowania koloryzując własne biografie i osobiste znaczenie dla rzeczywistych wydarzeń politycznych. Język Paska dokładnie odzwierciedla również panującą

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 5 =