Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kandyd - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Ostatnio komentowane
do you kno de wae?
Kristof • 2018-02-17 13:12:20
Straszny artykuł, bardziej nie dało się pokomplikować tych wzorów? Nie wierzę by kto...
August • 2018-02-16 13:35:46
mało informacji
barteq • 2018-02-15 21:09:45
ciekawe.....
POMOCY • 2018-02-15 19:45:39
bnxcvcnxcnxzcsfda
sdf • 2018-02-14 17:01:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Pełny tytuł tej powiastki filozoficznej brzmi „Kandyd czyli optymizm – dzieło przełożone z niemieckiego rękopisu doktora Ralfa z przyczynkami znalezionymi w kieszeni tegoż doktora zmarłego w Minden roku pańskiego 1759.

Wolter, pisząc „Kandyda”, miał już ugruntowaną pozycję. Krytykując pod swoim nazwiskiem, mógłby narazić się na poważne nieprzyjemności, toteż napisał „Kandyda” – po pierwsze – pod pseudonimem „Doktor Ralf”, po drugie uczynił sugestię, iż jest to tłumaczenie z języka niemieckiego. Pierwsze wydanie utworu zostało spalone w Genewie.

Powieść jest rozrachunkiem z filozofią optymistyczną Leibniza oraz naiwnym pojmowaniem świata, propagowanym przez Jana Jakuba Rousseau. Z drugiej strony, może to być również odpowiedź na „List do opatrzności” Rousseau. Został on napisany po tym, jak Wolter stworzył wiersz „Na ruinę Lizbony”, będący reakcją na trzęsienie ziemi w stolicy Portugalii. Wolter obiecał wówczas, że odpowie Rousseau i być może właśnie „Kandyd” był ową ripostą. Samo trzęsienie ziemi w Lizbonie jest również opisane w powieści.


Czas i miejsce akcji

Akcja toczy się XVIII wieku i obejmuje okres kilku z lat życia Kandyda.

Wydarzenia rozgrywają się w wielu miejscach,

Polecamy również:

 • Kandyd - plan wydarzeń

  1. Kandyd mieszka na zamku barona2. Kandyd wdaje się w romans z córką barona3. Kandyd zostaje wypędzony z zamku4. Kandyd spotyka rekrutów pruskich5. Kandyd zostaje wcielony do armii króla Bułgarów Więcej »

 • Kandyd - interpretacja

  „Kandyd” jest powiastką filozoficzną. Twórcą tego gatunku jest Voltaire. Ten rodzaj twórczości dawał możliwość pośredniej krytyki. Treść powiastki była zwrócona przeciw przesądom i zabobonom. Więcej »

 • Kandyd - bohaterowie

  Kandyd (z fr. „naiwny”) jest bardzo miłym, prostodusznym i naiwnym chłopcem. Ma bardzo łagodny charakter. Mieszka w Westfalii na zamku barona Thunder-ten-tronckh. Prawdopodobnie jest synem siostry owego barona i pewnego szlachcica z sąsiedztwa, który jednak nie ma odpowiednio wysokiego... Więcej »

 • Kandyd jako powiastka filozoficzna

  Powiastka filozoficzna powstała we Francji w XVIII wieku za sprawą twórczości Woltera. Sensacyjna fabuła i fantastyczne wątki stanowiły kamuflaż dla krytyki francuskiego absolutyzmu, zabobonów religijnych i instytucji Kościoła. Otwarta krytyka groziła każdemu autorowi poważnymi konsekwencjami, dlatego... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =