Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kandyd - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kandyd - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Geneza

Pełny tytuł tej powiastki filozoficznej brzmi „Kandyd czyli optymizm – dzieło przełożone z niemieckiego rękopisu doktora Ralfa z przyczynkami znalezionymi w kieszeni tegoż doktora zmarłego w Minden roku pańskiego 1759.

Wolter, pisząc „Kandyda”, miał już ugruntowaną pozycję. Krytykując pod swoim nazwiskiem, mógłby narazić się na poważne nieprzyjemności, toteż napisał „Kandyda” – po pierwsze – pod pseudonimem „Doktor Ralf”, po drugie uczynił sugestię, iż jest to tłumaczenie z języka niemieckiego. Pierwsze wydanie utworu zostało spalone w Genewie.

Powieść jest rozrachunkiem z filozofią optymistyczną Leibniza oraz naiwnym pojmowaniem świata, propagowanym przez Jana Jakuba Rousseau. Z drugiej strony, może to być również odpowiedź na „List do opatrzności” Rousseau. Został on napisany po tym, jak Wolter stworzył wiersz „Na ruinę Lizbony”, będący reakcją na trzęsienie ziemi w stolicy Portugalii. Wolter obiecał wówczas, że odpowie Rousseau i być może właśnie „Kandyd” był ową ripostą. Samo trzęsienie ziemi w Lizbonie jest również opisane w powieści.


Czas i miejsce akcji

Akcja toczy się XVIII wieku i obejmuje okres kilku z lat życia Kandyda.

Wydarzenia rozgrywają się w wielu miejscach,

Polecamy również:

 • Kandyd - plan wydarzeń

  1. Kandyd mieszka na zamku barona2. Kandyd wdaje się w romans z córką barona3. Kandyd zostaje wypędzony z zamku4. Kandyd spotyka rekrutów pruskich5. Kandyd zostaje wcielony do armii króla Bułgarów Więcej »

 • Kandyd - interpretacja

  „Kandyd” jest powiastką filozoficzną. Twórcą tego gatunku jest Voltaire. Ten rodzaj twórczości dawał możliwość pośredniej krytyki. Treść powiastki była zwrócona przeciw przesądom i zabobonom. Więcej »

 • Kandyd - bohaterowie

  Kandyd (z fr. „naiwny”) jest bardzo miłym, prostodusznym i naiwnym chłopcem. Ma bardzo łagodny charakter. Mieszka w Westfalii na zamku barona Thunder-ten-tronckh. Prawdopodobnie jest synem siostry owego barona i pewnego szlachcica z sąsiedztwa, który jednak nie ma odpowiednio wysokiego... Więcej »

 • Kandyd jako powiastka filozoficzna

  Powiastka filozoficzna powstała we Francji w XVIII wieku za sprawą twórczości Woltera. Sensacyjna fabuła i fantastyczne wątki stanowiły kamuflaż dla krytyki francuskiego absolutyzmu, zabobonów religijnych i instytucji Kościoła. Otwarta krytyka groziła każdemu autorowi poważnymi konsekwencjami, dlatego... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =