Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Hobbit – opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

Ostatnio komentowane
Wow, this is in every repcest what I needed to know.
Edla • 2014-12-21 11:13:43
Acquiring insurance plans ivrlniabay elements in the end from the key concern record, also...
Andri • 2014-12-21 11:12:49
Oh, my. I'm so sorry for what you're going through. I cmtpleoely understand the dueling de...
Melva • 2014-12-21 11:11:17
Pavel RabochTak se ne1m u předspěvku o historickopre1vned knize (opět) rznivoula diskus...
Andrzej • 2014-12-21 11:09:36
Frankly I think that's abesultoly good stuff.
Dhanraj • 2014-12-21 11:09:26
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza, czas i miejsce akcji

„Hobbit” to powieść Tolkiena, która została wydana w 1937 roku i w której znalazły odbicie osobiste pasje autora. Jest to bowiem dzieło inspirowane licznymi lekturami pisarza, jego zainteresowaniem mitologią celtycką i skandynawską, folklorem, baśnią czy literaturą Johna Miltona. Czas akcji nie został bliżej określony, jest to niejako czas alternatywny – baśni, mitu, legendy, charakterystyczny dla literatury fantasy. Miejscem akcji jest Śródziemie i jego różne tajemnicze krainy: Hobbiton, kraj elfów, Mroczna Puszcza, Miasto na Jeziorze czy Samotna Góra. Czasoprzestrzeń ma zatem charakter fantastyczny. Jest to świat zamieszkiwany przez ludzi, elfy, hobbisty, gobliny, smoki i inne stworzenia.

Problematyka

„Hobbit” to powieść fantasy, której akcja rozgrywa się w baśniowym świecie alternatywnym (Śródziemiu). Jest to więc rzeczywistość wykreowana przez wyobraźnię pisarza, zamieszkiwana przez ludzi, elfy, smoki czy Hobbity. Te ostatnie są niezwykle sympatycznymi stworzeniami, które ponad wszystko cenią rodzinne więzi i wiejskie, spokojne życie wśród natury. Fantastyczny wymiar powieści był niejednokrotnie odczytywany przez krytykę jako odwrót od świata realnego

Polecamy również:

Przepisz kod:
wczytaj nowy