Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dolina Issy - opracowanie

Ostatnio komentowane
To za bardzo mi nie pomogło
Iga • 2017-04-25 19:55:00
Najlepsza wypowiedź! !!
Krzysio xd • 2017-04-25 18:15:48
dziena
mania • 2017-04-25 16:32:53
orewa ochinchin daisuki nandayo
nardo • 2017-04-25 14:37:26
najsu des
Okarin-sama • 2017-04-25 14:30:26
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dolina Issy - opracowanie

„Dolina Issy” - geneza

W 1951 roku Miłosz został politycznym azylantem. Decyzja ta wywołała falę krytyki pod jego adresem i spowodowała odwrócenie się od niego znacznej części polskiej emigracji intelektualnej. Dopiero publikacja „Zniewolonego umysłu” w 1953 r. przyniosła Miłoszowi międzynarodową sławę i jednoznacznie określiła jego poglądy polityczne.

W kraju okrzyknięto Miłosza zdrajcą i wrogiem ustroju. Pota zamknął sobie drogę powrotu do ojczyzny, gdzie pozostała jego rodzina, przyjaciele i czytelnicy. Praca nad „Doliną Issy” miała być rodzajem terapii, próbą powrotu do magicznej krainy dzieciństwa.

(…) Pracę nad <<Doliną Issy>>, ukończoną w czerwcu w roku następnym w Brie-Comte-Robert pod Paryżem, gdzie zamieszkał wraz ze sprowadzoną z Ameryki rodziną określił po latach jako <<zabieg kuracyjny>>, a samą książkę jako <<pisaną dla siebie>>, z wewnętrznej konieczności. Pisanie jej pomagało wyjść z impasu twórczego (…) (M. Zaleski).

„Dolina Issy” - czas i miejsce akcji

Akcja toczy się w ciągu kilku lat, podczas pierwszej wojny światowej. Miejscem wydarzeń jest tytułowa Dolina Issy, a dokładnie miejscowość Ginie, gdzie urodził się główny bohater.

Życie mieszkańców małej wioski

Polecamy również:

 • Zniewolony umysł - streszczenie i opracowanie

  Esej „Zniewolony umysł” powstał w roku 1951 i był publikowany we fragmentach  na łamach paryskiej „Kultury”. W 1953 r. wyszedł w formie książkowej. Jego publikacja rozsławiła nazwisko autora na całym świecie. W Polsce władza i sprzyjający jej krytycy ocenili dzieło ostro, nazywając... Więcej »

 • Miłosz jako poeta-moralista i filozof

  Miłosz jako moralisa - Zagadnienia etyczne dominują w twórczości poetyckiej Miłosza, zwłaszcza w okresie powojennym. Już tom „Ocalenie” zapowiada walkę o – właśnie – ocalenie wartości moralnych zniszczonych przez wojenne wydarzenia i powszechny relatywizm. Więcej »

 • Moja wierna mowo - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Moja wierna mowo” pochodzi z tomu „Miasto bez imienia” (1969), powstał podczas pobytu poety w Stanach Zjednoczonych i stanowi zapis rozterek artysty oderwanego od swojej ojczyzny. Jego rozważania na temat polszczyzny i polskości nie są wyłącznie zapisem nostalgii. Poeta nie... Więcej »

 • Biedny chrześcijanin patrzy na getto - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz należy do cyklu „Głosy biednych ludzi”. Utwór opublikowany tuż po wojnie odwołuje się bezpośrednio do likwidacji warszawskiego getta. Utwór zawiera przejmujący obraz śmierci i zniszczenia, gdzie wszędzie leżą ludzkie szczątki i spalone ciała. Więcej »

 • Czesław Miłosz Traktat moralny - interpretacja

  Tytuł utworu doskonale oddaje jego treść i formę. Posługując się wierszem (regularnym dziewięciozgłoskowcem), poeta dokonuje wykładni swoich przekonań na temat etyki. Utwór rozpoczyna się szeregiem pytań: „Gdzież jest poeto o c a l e n i e ? Czy coś ocalić może ziemię? Cóż dał tak zwany świt... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =