Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja)

Ostatnio komentowane
1
1 • 2017-05-29 17:43:49
pomogło bardzo
fd • 2017-05-29 16:33:09
fassf
fsafasfasf • 2017-05-29 14:52:07
brak odpowiedzi do "wotum zaufania"
spec256 • 2017-05-29 10:19:16
LOL
Antonis • 2017-05-28 11:22:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja)

Geneza

Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych pochodzi z Nowego Testamentu, z Ewangelii świętego Mateusza. Została ona umieszczona przez ewangelistę w grupie wypowiedzi Jezusa Chrystusa o czasie ostatecznym.

Czas i miejsce akcji

Czasem akcji jest noc, kiedy przychodzi pan młody. Miejsce wydarzeń to natomiast droga, na której panny spotykają oblubieńca i jego pałac. Czasoprzestrzeń jest zatem niedookreślona.

Interpretacja

Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych ma ilustrować ostrzeżenie Chrystusa: „Czuwajcie, bo nie znacie dnia ani godziny”. Historia posiada zatem wymiar eschatologiczny, stanowi alegorię powtórnego przyjścia Chrystusa u kresu czasów. Pan młody to oczywiście Jezus. W tym zakresie przypowieść pozostaje wierna symbolice starotestamentowej: w psalmach i w „Pieśni nad Pieśniami” figurą Boga jest bowiem postać Oblubieńca. Chrześcijaństwo w związku Oblubieńca z oblubienicą widzi więź pomiędzy Chrystusem i Kościołem.

Panny mądre są więc alegorią ludzi, którzy przygotowują się duchowo na przyjście Boga, a także stanowią alegorię ludu Bożego (Kościoła). Oznaką mądrości jest światło lampy, którego metaforyczne znaczenia oscylują wokół przenikliwego umysłu,

Polecamy również:

 • Przypowieść o dobrym i złym drzewie - streszczenie

  Dobre drzewo to takie, które wydaje dobre owoce, natomiast złe drzewo rodzi złe owoce. Owoc stanowi najważniejsze kryterium oceny drzewa. Z ciernia nie można bowiem zerwać fig, a z krzaka jeżyny winogron. Dobry człowiek wydobywa z serca dobro, a zły emanuje złem. Więcej »

 • Przypowieść o dobrym Pasterzu - streszczenie

  Pasterz wchodzi do owczarni zawsze przez bramę, tym odróżnia się od złodziei lub najemników. Następnie woła swoje owce po imieniu i wyprowadza je. Potem zaś staje na ich czele, a owce idą za nim, ponieważ znają jego głos. Dobry Pasterz nie opuści swoich owiec w chwili niebezpieczeństwa, tak jak... Więcej »

 • Przypowieść o dobrej i złej budowli - streszczenie i plan wydarzeń

  Było dwóch ludzi: jeden roztropny, a drugi nierozsądny. Pierwszy z nich zbudował swój dom na skale. Kiedy nadeszła powódź i huragan, dom przetrwał, ponieważ miał mocne fundamenty. Człowiek nierozsądny natomiast postawił swój dom na piasku. Gdy jednak rozszalała się ulewa, wezbrały potoki... Więcej »

 • Przypowieść o sieci - streszczenie

  Królestwo niebieskie jest podobne do sieci. Zarzucono ją w morze, żeby napełniła się rybami z każdego gatunku. Kiedy zaś ją wyciągnięto, dobre ryby zostały zebrane w naczynia, a złe wyrzucone. Podobnie uczynią aniołowie w dzień sądu ostatecznego: oddzielą złych od dobrych, a potem wrzucą występnych do... Więcej »

 • Przypowieść o wdowim groszu - streszczenie

  Jezus usiadł naprzeciw skarbony świątyni i obserwował ludzi, którzy wrzucali do niej pieniądze. Bogaci ofiarowywali duże sumy, zaś uboga wdowa oddała tylko jeden grosz. Kiedy Jezus to zobaczył, powiedział do swoich uczniów, że właśnie ta kobieta złożyła największy dar. Wszyscy ofiarowywali bowiem... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =