Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Na czym polega tragizm Edypa?

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Na czym polega tragizm Edypa?

Edyp jest bohaterem tragicznym, ponieważ zostaje postawiony w sytuacji bez wyjścia. O jego losie decyduje fatum, dlatego cokolwiek uczyni mężczyzna i tak przepowiednia jego smutnego losu się sprawdzi. Istotą tragizmu Edypa jest więc konflikt tragiczny, w jaki popada bohater. Jest to starcie z przeznaczeniem, które determinuje bieg wydarzeń. Dlatego Edyp uciekając przed wypełnieniem strasznego proroctwa, jednocześnie robi wszystko, żeby je wypełnić. Wydaje mu się, że wybiera dobro, a tymczasem czyni zło.

Mamy więc tutaj do czynienia z ironią tragiczną, która polega na tym, że bohater nie zdaje sobie sprawy, z powagi własnej sytuacji. Edyp zabijając Lajosa, popełnia winę tragiczną (hamartia), która nie jest do końca świadoma. Bohater nie zna bowiem tożsamości swojej ofiary. Podobnie jest z poślubieniem matki. Edyp grzeszy również pychą (hybris), ponieważ oskarża Tyrezjasza i Kreona o zdradę i nie chce uznać swojej winy.

Chwilowo wydaje się, że bohater wyjdzie cało z opresji, kiedy dowiaduje się on o śmierci swojego przybranego ojca z Koryntu (perypetia). Sprowadzenie pasterza, który uratował Edypa porzuconego jako niemowlę w górach, powoduje u Edypa rozpoznanie własnych win (anagnorismos).  Losy bohatera mają wzbudzać w odbiorcy litość i trwogę, dzięki czemu tragedia Edypa pełni funkcję katartyczną.

Polecamy również:

 • Król Edyp - plan wydarzeń

  1. Nieszczęścia spadające na Teby i rozmowa Edypa z Kapłanem.2. Przybycie Kreona, który od wyroczni dowiedział się o zbrodniarzu przebywającym w mieście.3. Prośba chóru o pomoc bogów.4. Apel Edypa do mieszkańców miasta. Więcej »

 • Król Edyp - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji)

  „Król Edyp” powstał między 430 a 425 r. p. n. e. Sofokles oparł swoją tragedię na micie rodu Labdakidów. Motywem przewodnim opowieści była klątwa ciążąca na tebańskim klanie, która stała się przyczyną nieszczęść Edypa i jego dzieci. Więcej »

 • Król Edyp - interpretacja

  „Król Edyp” jest tragedią antyczną, której główny bohater musi stawić czoła swojemu losowi. Głównym problemem utworu wydaje się koncepcja przeznaczenia i jego roli w życiu każdego człowieka. Antyczne fatum determinuje dzieje Edypa i sprawia, że pomimo iż bohater czyni... Więcej »

 • Król Edyp - bohaterowie
 • Król Edyp - motywy

  Władza w „Królu Edypie” jest związana z odpowiedzialnością, dlatego Edyp czuje się zobowiązany odnaleźć mordercę Lajosa, aby uwolnić miasto od gniewu bogów. Wcześniej Lajos i Jokasta, aby uniknąć przeznaczenia (tym samym jako władcy nie narażać Teb na nieszczęścia) zdecydowali się... Więcej »

Komentarze (2)
4 + 4 =
Komentarze
xyz • 2015-12-02 17:17:47
Swietne
Fajterka • 2015-11-17 17:16:20
Super! Dziękuję, już wiem o co w tym chodzi! :)