Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Moralność pani Dulskiej jako dramat naturalistyczny

Ostatnio komentowane
genialne
bobo • 2017-06-20 19:33:18
Przepraszam, ale islam nie jest religią a ideologią która podporządkowuje sobie wszyst...
Dyabeł • 2017-06-14 09:57:54
nie wiem o co ci chodzi
To ja • 2017-06-13 20:59:19
Interesujące no ;)
Olcix • 2017-06-13 14:33:24
o czym to jest? Czytam od wielu lat,różną literaturę, ale nie polecam
ja • 2017-06-13 09:35:58
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Moralność pani Dulskiej jako dramat naturalistyczny

Nacisk na charakterystykę bohaterów

Przedstawione w dramacie wydarzenia służą charakterystyce głównej bohaterki. Już sam tytuł wskazuje na podstawowy problem utworu, czyli – moralność pani Dulskiej. To wokół niej skupiona została akcja. Perypetie Zbyszka i Hanki są tylko pretekstem do ukazania jej w trudnej sytuacji i wyrazistego przedstawienia obłudy Dulskiej.

Uproszczenie akcji

Akcja dramatu jest bardzo prosta, sprowadza się do romansu Zbyszka i Hanki, przy czym uczucia młodych nie są poddawane analizie, stanowią wyłącznie pretekst do podjęcia kompromitujących działań przez główną bohaterkę.

Indywidualizacja języka postaci

Każdy z bohaterów posługuje się nieco innym, właściwym sobie językiem. Aniela Dulska na przykład, chcąc wydać się bardziej wykształconą, często posługuje się modnymi słowami, których znaczenia nie rozumie, niejednokrotnie je przekręca, co daje komiczny efekt. Charakterystyczne dla niej jest także podnoszenie głosu, kiedy brak jej argumentów – w ten sposób autorka podkreśliła brak autorytetu pani Dulskiej. Z kolei Felicjan nie mówi właściwie wcale, jest osobą obojętną i ściśle podporządkowaną żonie. Hesia wyraża się jak typowa nastolatka, ciekawska, chcąca uchodzić

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 2 =