Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Monteskiusz - biografia

Ostatnio komentowane
ten tekst jest bardzo osobisty
stalker • 2018-01-16 19:50:27
www.wp.pl
as • 2018-01-15 17:25:25
Ty fajny
Fajnioszek • 2018-01-14 21:10:46
Śmierć Husa ukazuje prawdę o papiestwie, zresztą po dziś dzień te funkcje się nie z...
Małgorzata Konstańczak. • 2018-01-14 12:54:49
bardzo fajne i pomogło mi wypełnić zeszytb lektur
killer • 2018-01-14 12:44:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Monteskiusz - biografia

Monteskiusz - portret
Monteskiusz - portret (1728)

Charles Louis de Secondat baron de la Brede et de Montesquieu urodził się w 1689 roku w La Brede, w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Spory majątek, jaki odziedziczył, przeznaczył przede wszystkim na zdobycie wykształcenia oraz liczne podróże po Europie.

Podjął studia prawnicze i po ich ukończeniu – w 1708 roku – rozpoczął pracę jako adwokat. Następnie (od 1714 r.) pracował jako radca, a dwa lata później został prezesem parlamentu (tzn. sądu) w  Bordeaux. Godność tę po pewnym czasie sprzedał i poświęcił się swojej pasji, czyli studiom prawniczym i historiozoficznym. W 1727 roku został powołany na członka Akademii Francuskiej.

Jako autor zadebiutował w 1721 roku, wydając anonimowo „Listy perskie”, w których opowiadał się za angielskim systemem państwowym, przeciwstawiając go wielu nieprawidłowościom, jakie obserwował we francuskiej polityce wewnętrznej.

W latach 1728-1731 wyruszył w długą podróż po Europie, obejmującą m.in.: Niemcy, Austrię, Węgry, Włochy, Holandię i Anglię. Liczne obserwacje, jakie wówczas poczynił, posłużyły mu do napisania rozprawy „O duchu praw”, której poświęcił dwadzieścia lat pracy.

Mimo że autor poczynił liczne ustępstwa, dzieło to trafiło do indeksu ksiąg potępionych przez Kościół. Publikacja wzbudziła bardzo wiele kontrowersji, potępiło ją środowisko uczonych związanych z Sorboną, ostro krytykowali Condorcet i Wolter. Kolejne dzieła Monteskiusza nie wzbudzały już takich emocji, ale wydaje się, że środowisko filozofów pozostało mu niechętne i, jak podają nieoficjalne źródła, na jego pogrzebie z wielkich umysłów epoki obecny był tylko Diderot.

Monteskiusz zmarł w 1755 roku w Paryżu.

Polecamy również:

 • John Locke - biografia

  John Locke urodził się w 1632 roku w Wrington, pod Londynem. Pochodził z rodziny purytańskiej, jego ojciec w młodości zaangażował się w rewolucję Cromwella, a później pracował jako prawnik. Locke ukończył prestiżową szkołę Westminster School, gdzie został przyjęty dzięki protekcji wpływowego przyjaciel jego... Więcej »

 • Adam Smith - biografia, poglądy, dzieła

  Adam Smith urodził się w 1823 roku w Kirckaldy (Wielka Brytania), zmarł zaś w 1890 roku w Edynburgu. Pochodził ze szkockiej rodziny prawniczo-urzędniczej. W wieku kilkunastu lat rozpoczął edukację na uniwersytecie w Glasgow, gdzie studiował filozofię moralną. Po otrzymaniu stypendium przeniósł się na... Więcej »

 • Milton Friedman - biografia, poglądy, dzieła

  Milton Friedman urodził się w 1912 roku w Nowym Jorku, zmarł w 2006 roku w San Francisco. Pochodził z żydowskiej rodziny imigrantów, którzy przywędrowali do Stanów Zjednoczonych z terenu Węgier. Więcej »

 • Raymond Aron - biografia, poglądy, dzieła

  Raymond Aron to francuski socjolog, filozof, publicysta i teoretyk polityki, uznawany za jednego z ojców współczesnego liberalizmu. Urodził się w Paryżu w 1905 roku, zmarł w tymże mieście w roku 1983. Pełnił funkcję profesora na renomowanych uczelniach, m.in. na Sorbonie i w Collège de... Więcej »

 • Friedrich von Hayek - biografia, poglądy, dzieła

  Friedrich August von Hayek to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii ( nagroda przyznana m.in. za „pionierskie badania w dziedzinie teorii pieniądza i cyklów koniunkturalnych”), przedstawiciel austriackiej szkoły ekonomii i filozof polityki. Urodził się 8 maja 1899 roku w... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =