Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Ignacy Krasicki Lew i zwierzęta - interpretacja, analiza i morał

Ostatnio komentowane
2/10
wyssij mi kaczke z dupy • 2015-10-08 17:24:08
RUCHAM WAM MATKI
ezzzzzzzzzzzzzzzzzz • 2015-10-08 11:43:00
jp
hwdp • 2015-10-08 08:24:12
lubie to
ola • 2015-10-06 18:22:49
nie lolu widać że jesteś super itp. jestem twoim fanem PS na te strone przypadkowo kupa...
cześć nie lol • 2015-10-06 18:24:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Lew i zwierzęta” to utwór napisany trzynastozgłoskowcem, składający się z dwunastu wersów o rymach dokładnych, parzystych, żeńskich.

W pierwszym wersie poeta zarysował sytuację – dowiadujemy się, że ma miejsce zebranie zwierząt u lwa, co nasuwa skojarzenie z zebraniem się dworzan u króla. Tematem spotkania miało być określenie, jaka zaleta jest w przypadku zwierząt najważniejsza. Zebrani potraktowali to jako okazję do pochwalenia się swoimi przymiotami. Każde zwierzę wymieniało więc własne, jego zdaniem najbardziej pożądane, cechy:

(…) Sarna kształtną subtelność, jeleń piękne rogi,/ Ryś odzienie wytworne, zając rącze nogi,/ Pies wierność, liszka umysł w fortele obfity,/ Baran łagodność, osieł żywot pracowity (…).

W tym miejscu poeta zastosował zdania eliptyczne, w których pomija orzeczenie – musiałoby ono wielokrotnie się powtarzać, a nie wniosłoby nowej treści. Toteż od czwartego wersu pojawia się tylko zestawianie zwierząt z przymiotami. Nadaje to utworowi bardziej dynamiczny charakter, ale wywołuje jednocześnie wrażenie chaosu w czasie dyskusji, gdzie wszyscy mówią jednocześnie.

Zgiełk przerywa lew, jak podkreśla autor – „gdy się go wszyscy o zdanie pytali”. Nie bierze on zatem udziału w bezładnym przekomarzaniu się zwierząt, ale oczekuje na prośbę o wyrażenie własnej opinii. Wtedy wypowiada słowa, które stanowią zarazem puentą całego utworu: „Według mnie, ten najlepszy, co się najmniej chwali”.

Nie bez znaczenia jest fakt, że to właśnie lew wypowiada tę myśl. To on bowiem, uznawany za króla zwierząt, mógłby pochwalić się największą ilością zalet.

Polecamy również:

 • Ignacy Krasicki Wstęp do bajek - interpretacja, analiza i morał

  „Wstęp do bajek” to pierwszy utwór ze zbioru pt.: „Bajki i przypowieści” Ignacego Krasickiego. Ten krótki, bo zaledwie dziesięciowersowy, wiersz stanowi wprowadzenie i zapowiedź poruszanej tematyki. Pozwala czytelnikowi domyślać się charakteru całego zbioru.

 • Ignacy Krasicki Ptaszki w klatce - interpretacja, analiza i morał

  „Ptaszki w klatce” to bajka epigramatyczna (krótka, bez rozwiniętej fabuły), składająca się z czterech trzynastozgłoskowych wersów. Regularność budowy podkreślają parzyste rymy żeńskie.

 • Ignacy Krasicki Szczur i kot - interpretacja, analiza i morał

  „Szczur i kot” to jedna z epigramatycznych bajek Krasickiego. Utwór liczy tylko cztery wersy i napisany jest trzynastozgłoskowcem. Podobnie jak w większości bajek, ma on parzysty układ rymów, rymy są żeńskie i dokładne.

 • Ignacy Krasicki Kruk i lis - interpretacja, analiza i morał

  „Kruk i lis” to jedna z najpopularniejszych bajek Krasickiego. Poeta posłużył się tu antycznym pierwowzorem, adaptując jeden z utworów Ezopa. Inaczej niż większość bajek, ta rozpoczyna się od morału, a dopiero w następnej kolejności opowiada historię obrazującą ten morał. Pierwsze wersy wnoszą...

 • Ignacy Krasicki Jagnię i wilcy - interpretacja, analiza i morał

  „Jagnię i wilcy” to przykład bajki epigramatycznej, bardzo zwięzłej. W czterech wersach poeta zdołał opowiedzieć krótkie zdarzenie, zawrzeć dialog i morał. Pierwszy wers – „Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie” – to sentencja stanowiąca morał całego utworu. Jest...

Przepisz kod:
wczytaj nowy