Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kopciuszek - streszczenie

Ostatnio komentowane
idiotyczne
siema123 • 2016-09-29 14:00:50
Co oznacza, że dane połączenie jest "szczególnie korzystne"?
ciekawy • 2016-09-29 10:33:28
Dddffcccc
Dddf • 2016-09-28 19:47:57
Super jasno,zwiezle i na temat :)
Olciagw • 2016-09-28 08:38:16
Dobre
nikolas • 2016-09-27 20:21:23

Język polski

Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kopciuszek - streszczenie

Historia Kopciuszka stała się swego rodzaju toposem w literaturze dziecięcej znajdując swoją realizację w blisko siedmiuset wersjach literackich i niezliczonych ekranizacjach filmowych. Trzon fabuły wywodzi się z Egiptu, ale znalazł swoje odzwierciedlenie również we fragmentach mitologii Greków i Rzymian. Wersja Charlesa Perraulta została opatrzona podtytułem – „Kopciuszek, czyli pantofelek z popielniczki” – i weszła w skład wydanych w 1697 roku „Bajek Babci Gąski”.

Baśń opowiada o losach „niezmiernie zacnej i łagodnej dzieweczki”, której ojciec ożenił się powtórnie z „jejmością wielce pyszną i zadzierającą nosa”, posiadającą z pierwszego małżeństwa dwie córki o podobnym do swojego charakterze. Jako że cnoty dziewczynki i jej uroda uwydatniały niedostatki córek, macocha wygnała ją z pięknej komnaty na stryszek i rozkazała usługiwać reszcie rodziny. Po skończonej pracy sierota siadywała przy popielniku, stąd też siostry zaczęły nazywać ją Kopciuszkiem.

Pewnego dnia syn króla postanowił wydać bal, na który zaprosił najznakomitszych przedstawicieli szlachty. Zaproszenie otrzymały również siostry Gadulskie, nie mieszkając wykorzystać smaku i zręczności Kopciuszka przy przygotowaniu ich sukien

Polecamy również:

  • Czerwony Kapturek - streszczenie

    Historia dziewczynki w czerwonym nakryciu głowy funkcjonowała we francuskich baśniach ludowych przekazywanych ustnie od XIV wieku, inspirowana w pewnej mierze mitologicznymi i biblijnymi opowieściami o bohaterach wydostających się z wnętrzności potworów. Więcej »

  • Kot w butach - streszczenie

    Tytułowy kot dostaje się w spadku najmłodszemu z trzech synów ubogiego młynarza obiecując swemu nowemu właścicielowi, iż jeśli tylko zaopatrzy go w worek i parę butów ten przyniesie mu więcej korzyści niż młyn i koń pozostawione starszym braciom. Więcej »

5 + 5 =