Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kontrkultura - definicja, przykłady, znaczenie

Ostatnio komentowane
Kosowo zajmuje bardzo szczególne miejsce w serbskiej mitologii narodowej i trzeba o tym p...
Michał • 2017-06-25 17:26:15
genialne
bobo • 2017-06-20 19:33:18
Przepraszam, ale islam nie jest religią a ideologią która podporządkowuje sobie wszyst...
Dyabeł • 2017-06-14 09:57:54
nie wiem o co ci chodzi
To ja • 2017-06-13 20:59:19
Interesujące no ;)
Olcix • 2017-06-13 14:33:24
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kontrkultura - definicja, przykłady, znaczenieInną subkulturą nastawioną opozycyjnie wobec dominującego systemu kultury był punk. Jego geneza wiąże się ściśle z muzyką – powstaniem punk rocka, a więc zespołów takich, jak The Clash i The Sex Pistols, operujących stylistyką rocka garażowego. W latach 80. wyodrębnił się hardcore punk. Punk obejmuje nie tylko muzykę, ale też taniec – pogo, charakterystyczny sposób ubioru, wydawanie niezależnych pism i płyt (zinów) i światopogląd buntu. Kontrkultura ta odegrała znaczącą rolę np. w Polsce w latach 80. jako wyraz sprzeciwu wobec ograniczeń autorytarnej władzy.

W środowisku afroamerykańskim w Stanach Zjednoczonych zrodził się natomiast niekomercyjny hip-hop rozumiany jako specyficzna kultura alternatywna. Jego istotą jest bunt wobec cywilizacji konsumpcyjnej, pogoni za pieniądzem oraz różnych form wykluczenia i dyskryminacji. Hip-hop również wiąże się z określonym stylem ubioru, tańca – breakdance i grafiki – graffiti.

Kontrkultura przejawia się zatem na wielu różnych płaszczyznach: w obyczajowości, muzyce, grafice czy filmie. Interesującym nurtem amerykańskiego kina alternatywnego są np. filmy Jima Jarmuscha. „Nieustające wakacje”, „Inaczej niż w raju”, „Poza prawem”, „Mystery Train” były wymierzone przede wszystkim w amerykański mit sukcesu i dobrobytu, obnażały Amerykę biedy i społecznej izolacji.

Polecamy również:

 • Muzyka współczesna - opracowanie

  Muzyka współczesna kontynuuje oczywiście wiele form i gatunków, które ukształtowały się jeszcze w dwudziestoleciu, jak jazz czy blues. Pojawiają się w jej obrębie jednak również formy nowe, powstające gównie z rozmaitych wariacji i przekształceń wcześniejszych konwencji. W latach... Więcej »

 • Radio i telewizja - rozwój

  Prace nad wynalezieniem radia trwały od XIX wieku, a pierwsza audycja radiowa odbyła się w 1914 roku w Belgii. Gwałtowny rozwój radia miał jednak miejsce w  Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1919 roku powstało RCA (Radio Corporation of America), którego wynalazcą był Lee De Forest. Więcej »

 • Film i kino współczesne - charakterystyka i twórcy

  Koniec lat 40. w filmie amerykańskim to kontynuacja nurtu noir (kino czarne), który rozwijał się pod wpływem wielkiej literatury, zwłaszcza dzieł Ernesta Hemingwaya. Kino to opierało się na schemacie kryminalnym i wykorzystywało podstawowe atrybuty tego gatunku: nocny labirynt miasta, światła latarni, broń i... Więcej »

 • Teatr i dramat współczesny - cechy, przykłady, autorzy

  Na początku lat 50. tworzą jeszcze tak wielkie osobowości teatru, jak Eugene O’Neill,  nawiązujący do teatru antycznego czy Bernard Shaw, twórca słynnych komedii („Pigmalion”, „Profesja pani Warren). Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =