Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Kolęda katyńska - interpretacja i analiza wiersza

Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Kolęda katyńska” - analiza

„Kolęda katyńska” Kazimiery Iłłakowiczówny napisana została w 1943 r. Utwór ten porusza temat jednego z najtragiczniejszych ciosów w polskiej historii – okrutnego mordu w Katyniu, w wyniku którego Rosjanie wyeliminowali m.in. ówczesny kwiat żołnierstwa polskiego.

Utwór Iłłakowiczówny składa się z czterech strof. Trzy pierwsze zbudowane są z czterech dziesięciozgłoskowych wersów o rymach przeplatanych. Bardzo ciekawą konstrukcją odznacza się ostatnia strofa. Składa się ona z pięciu linijek o następującej ilości sylab: 10, 10, 9, 1, 10. W ten sposób wyodrębnione zostało słowo „Duch”. Układ rymów w ostatniej strofie wygląda następująco: abacb (przeplatany, lecz zakłócony słowem „Duch”).

Warstwa stylistyczna utworu jest rozbudowana. Pojawiają się tutaj: epitety (np. „wielki muzyk”, „nowe całkiem pieśni”), metafory („Bożą, wolną ciszą”, „ciała pełne blasku”), zdrobnienia („dzwoneczkami”, sosenkami”), wyliczenia („światłem, kwieciem, srebrem zakołyszą”)”, anafory (wersy rozpoczynające się od „I”, strofy od „Kiedyś”).

„Kolęda katyńska” należy do nurtu liryki pośredniej, patriotycznej.

„Kolęda katyńska” - interpretacja

Wiersz Iłłakowiczówny rozpoczyna się metaforyczną

Polecamy również: