Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

John Locke - biografia

Ostatnio komentowane
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

John Locke - biografia

Sir Godfrey Kneller, John Locke
Sir Godfrey Kneller, John Locke (1697)

John Locke urodził się w 1632 roku w Wrington, pod Londynem. Pochodził z rodziny purytańskiej, jego ojciec w młodości zaangażował się w rewolucję Cromwella, a później pracował jako prawnik. Locke ukończył prestiżową szkołę Westminster School, gdzie został przyjęty dzięki protekcji wpływowego przyjaciel jego ojca. Takie przygotowanie pozwoliło mu od 1652 r. kontynuować naukę na elitarnym uniwersytecie Christ Church College w Oksfordzie, gdzie otrzymał staranne klasyczne wykształcenie. Studiował zarówno nauki przyrodnicze jak i humanistyczne. Uczył się chemii, medycyny, teologii i filozofii.

Ze szczególnym zainteresowaniem zgłębiał Locke pisma Kartezjusza, Gassendiego i Hobbesa. Na uniwersytecie Locke poznał m.in Roberta Bolye'a (który przez pewien czas był jego opiekunem naukowym) i Isaaca Newtona. Zainspirowany atomistyczną teorią materii, racjonalizmem kartezjańskim i empiryzmem w wydaniu Bacona, Locke stworzył własną koncepcję dotyczącą ludzkiego rozumu, która stała się jego pracą doktorską („An Essay Concerning Human Understanding”). Obok filozofii ważne miejsce w jego edukacji zajmowała medycyna, w tej dziedzinie uzyskał stopień magistra.

Dzięki studiom w elitarnej szkole Locke

Polecamy również:

  • John Locke - poglądy i dzieła

    Filozoficzne rozważania Johna Locke'a skupiają się przede wszystkim na teorii poznania. Punktem wyjścia jego dociekań był racjonalizm Kartezjusza, jego logika i jasność wywodu, oraz filozoficzne prace Boyle'a i Bacona, szczególnie zaś ich zdroworozsądkowe podejście w procesie poznania. Ambicją Locke'a było... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =