Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jan Potocki Rękopis znaleziony w Saragossie - streszczenie skrótowe

Ostatnio komentowane
genialne
bobo • 2017-06-20 19:33:18
Przepraszam, ale islam nie jest religią a ideologią która podporządkowuje sobie wszyst...
Dyabeł • 2017-06-14 09:57:54
nie wiem o co ci chodzi
To ja • 2017-06-13 20:59:19
Interesujące no ;)
Olcix • 2017-06-13 14:33:24
o czym to jest? Czytam od wielu lat,różną literaturę, ale nie polecam
ja • 2017-06-13 09:35:58
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jan Potocki Rękopis znaleziony w Saragossie - streszczenie skrótowe

Powieść Jana Potockiego pt. „Rękopis znaleziony w Saragossie” relacjonuje dzieje fantastycznej wyprawy Alfonsa von Wordena – młodego oficera, który otrzymuje z rąk hiszpańskiego monarchy Filipa V stanowisko kapitana w gwardii walońskiej. W celu jego objęcia udaje się do Madrytu, wybierając najkrótszą drogę przez góry Sierra Morena, gdzie spotkać go mają niecodzienne przygody.

Serię niewyjaśnionych zdarzeń otwiera zniknięcie dwóch służących Alfonsa, zdające się już u początków wyprawy potwierdzać przestrogi, iż pasmo górskie zwane powszechnie Alpuharą pełne jest duchów i oddane we władanie złych mocy. Worden dociera więc samotnie do nawiedzonej gospody Venta Quemada, gdzie u jego boku pojawiają się dwie piękne panny – Emina i Zibelda – które wprowadzają do powieści historię zamku Kassar-Gomelez i zamieszkującego go rodu, od lat prowadzącego z ukrycia walkę o propagowanie islamu. Alfonso spędza w towarzystwie tajemniczych, podających się za jego kuzynki kobiet noc, rano zaś budzi się pod szubienicą braci Zoto, niezrażony wyrusza jednak w dalszą drogę.

Dociera do pustelni, w której poznaje tajemniczego Zakonnika – ten z kolei opowiada młodemu żołnierzowi historię swego towarzysza imieniem

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 3 =