Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mitologia Parandowskiego - opracowanie

Ostatnio komentowane
zle
masz małego • 2017-12-11 16:43:10
PYR PYR PYR PSICA PSICA PSICA PSICA 3 ZŁ
alanek • 2017-12-11 10:05:32
tekst dobry
zygus • 2017-12-10 17:07:12
fajne
abla • 2017-12-10 16:07:55
cdsgbd
kloa • 2017-12-10 10:58:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mitologia Parandowskiego - opracowanie

greckich, a imiona bogów mają italskie odpowiedniki, np. Zeus – Jowisz, Afrodyta – Wenus, Ares – Mars. Typowo rzymskie są natomiast mity dotyczące początków wiecznego miasta: o Romusie i Romulusie i o Eneaszu, a także personifikacje np. Concordia (Zgoda) czy Fides (Wierność). Każda z części książki została poprzedzona odpowiednim wstępem, wyjaśniającym specyfikę greckich i rzymskich wierzeń.

Kategoryzacja mitów greckich

Parandowski pogrupował mity według przejrzystych kategorii. W części dotyczącej mitologii greckiej znalazły się po pierwsze opowieści kosmogoniczne, dotyczące powstania świata i człowieka, a więc wyłonienie się świata z Chaosu, wojny między bogami, a także historia Prometeusza i potopu. Następnie autor wyróżnił mity o bogach olimpijskich, czyli podania o Dzeusie, Herze, Atenie, Apollu, Artemis, Hermesie, Hefajstosie, Afrodycie, Erosie, Charytach i Aresie. Kolejną grupę stanowią wierzenia na temat bogów światła i powietrza. Składają się na nie mity o Heliosie, Eos, Selene, Iris, o „dziwach niebieskich” oraz wiatrach. Następnym rodzajem są tu mity o bogach ziemskich: Hestii, Demeter, Dionizosie, Panu, Sylenach, Satyrach, Nimfach i Asklepiosie. W dalszej kolejności

Polecamy również:

 • Jan Parandowski - biografia

  Jan Parandowski urodził się w 1895 roku we Lwowie. Był prozaikiem, eseistą i tłumaczem. Debiutował bardzo wcześnie, bo już w roku 1913, szkicem literacko-filozoficznym. Studiował filologię klasyczną i archeologię, gdy wybuchła wojna i Parandowski musiał przerwać studia. Kontynuował edukację dopiero w latach 1920-1923. Więcej »

 • Mit o powstaniu świata - streszczenie

  Opowieść o powstaniu świata rozpoczyna Mitologię. Znaczące jest pierwsze zdanie, które mówi – na początku był chaos. Wyłaniają się z niego Uranos – Niebo i Gaja – Ziemia, którzy powołują do życia kolejnych bogów. Mamy przedstawiony chronologicznie rozkład nacji... Więcej »

 • Mit o czterech wiekach ludzkości - streszczenie

  Pierwszym wiekiem był wiek złoty. Miał on miejsce za czasów boga Kronosa. Świat przypominał wówczas rajski ogród, krainę mlekiem i miodem płynącą. Ludzie nie musieli pracować, mieli bowiem pod dostatkiem pożywienia. Ludzkie ciało się nie starzało, nie podlegało chorobom i śmierci. Ludzie nie... Więcej »

 • Mit o rodzie Labdakidów - streszczenie

  Lajos, władca Teb udaje się do wyrocznie w Delfach, gdzie dowiaduje się, że zginie z ręki własnego syna. Opętany tą wizją, każe słudze porzucić noworodka w górach. Człowiek biedny, lecz miłosierny, przekazuje dziecko pasterzowi z Koryntu, który oddaje w darze swym bezdzietnym władcom –... Więcej »

 • Mit o wojnie trojańskiej - streszczenie

  Historia opisana przez Homera w Iliadzie ma swój początek w opisanych w micie wydarzeniach. Na wesele księcia Peleusa i bogini Tetydy nie została zaproszona Eris – bogini niezgody. Zaproszenia odmówił jej Zeus. Wściekła bogini pojawiła się jednak i przyniosła ze sobą złote jabłko z napisem... Więcej »

Komentarze (1)
1 + 4 =
Komentarze
kuposztal • 2015-01-12 16:08:51
a gdzie szczegółowy plan?