Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mitologia Parandowskiego - opracowanie

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mitologia Parandowskiego - opracowanie

greckich, a imiona bogów mają italskie odpowiedniki, np. Zeus – Jowisz, Afrodyta – Wenus, Ares – Mars. Typowo rzymskie są natomiast mity dotyczące początków wiecznego miasta: o Romusie i Romulusie i o Eneaszu, a także personifikacje np. Concordia (Zgoda) czy Fides (Wierność). Każda z części książki została poprzedzona odpowiednim wstępem, wyjaśniającym specyfikę greckich i rzymskich wierzeń.

Kategoryzacja mitów greckich

Parandowski pogrupował mity według przejrzystych kategorii. W części dotyczącej mitologii greckiej znalazły się po pierwsze opowieści kosmogoniczne, dotyczące powstania świata i człowieka, a więc wyłonienie się świata z Chaosu, wojny między bogami, a także historia Prometeusza i potopu. Następnie autor wyróżnił mity o bogach olimpijskich, czyli podania o Dzeusie, Herze, Atenie, Apollu, Artemis, Hermesie, Hefajstosie, Afrodycie, Erosie, Charytach i Aresie. Kolejną grupę stanowią wierzenia na temat bogów światła i powietrza. Składają się na nie mity o Heliosie, Eos, Selene, Iris, o „dziwach niebieskich” oraz wiatrach. Następnym rodzajem są tu mity o bogach ziemskich: Hestii, Demeter, Dionizosie, Panu, Sylenach, Satyrach, Nimfach i Asklepiosie. W dalszej kolejności

Polecamy również:

 • Jan Parandowski - biografia

  Jan Parandowski urodził się w 1895 roku we Lwowie. Był prozaikiem, eseistą i tłumaczem. Debiutował bardzo wcześnie, bo już w roku 1913, szkicem literacko-filozoficznym. Studiował filologię klasyczną i archeologię, gdy wybuchła wojna i Parandowski musiał przerwać studia. Kontynuował edukację dopiero w latach 1920-1923. Więcej »

 • Mit o powstaniu świata - streszczenie

  Opowieść o powstaniu świata rozpoczyna Mitologię. Znaczące jest pierwsze zdanie, które mówi – na początku był chaos. Wyłaniają się z niego Uranos – Niebo i Gaja – Ziemia, którzy powołują do życia kolejnych bogów. Mamy przedstawiony chronologicznie rozkład nacji... Więcej »

 • Mit o czterech wiekach ludzkości - streszczenie

  Pierwszym wiekiem był wiek złoty. Miał on miejsce za czasów boga Kronosa. Świat przypominał wówczas rajski ogród, krainę mlekiem i miodem płynącą. Ludzie nie musieli pracować, mieli bowiem pod dostatkiem pożywienia. Ludzkie ciało się nie starzało, nie podlegało chorobom i śmierci. Ludzie nie... Więcej »

 • Mit o rodzie Labdakidów - streszczenie

  Lajos, władca Teb udaje się do wyrocznie w Delfach, gdzie dowiaduje się, że zginie z ręki własnego syna. Opętany tą wizją, każe słudze porzucić noworodka w górach. Człowiek biedny, lecz miłosierny, przekazuje dziecko pasterzowi z Koryntu, który oddaje w darze swym bezdzietnym władcom –... Więcej »

 • Mit o wojnie trojańskiej - streszczenie

  Historia opisana przez Homera w Iliadzie ma swój początek w opisanych w micie wydarzeniach. Na wesele księcia Peleusa i bogini Tetydy nie została zaproszona Eris – bogini niezgody. Zaproszenia odmówił jej Zeus. Wściekła bogini pojawiła się jednak i przyniosła ze sobą złote jabłko z napisem... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 1 =
Komentarze
kuposztal • 2015-01-12 16:08:51
a gdzie szczegółowy plan?