Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Jan Matejko, Konstytucja 3 maja - opis, interpretacja i analiza obrazu

Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

ręce tekst Konstytucji 3 maja, w lewej zaś dzierży laskę, symbol władzy marszałkowskiej. Jego jasna sylwetka wyraźnie odcina się na ciemniejszym tle. Limanowski i Zakrzewski to posłowie z ziemi krakowskiej i poznańskiej, reprezentują więc najważniejsze ziemie ówczesnej Rzeczpospolitej.

Nieco z tyłu, poniżej prawej ręki Małachowskiego znajduje się postać z opatrunkiem na głowie, przypominająca Tadeusza Kościuszkę. Owe bandaże to najprawdopodobniej symbol jego późniejszej ofiarnej walki i ran odniesionych w bitwie pod Maciejowicami.

Po lewej stronie widać godnie kroczącego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ubranego w czerwony płaszcz koronacyjny. Jest to kolejny przejaw inwencji artysty, ponieważ wiadomo, że tego dnia król nie miał na sobie tych uroczystych szat.

Przy drzwiach kolegiaty czeka na króla w lekkim ukłonie prezydent miasta, Jan Dekert z córką Marianną. Postać ta jest przedstawicielem mieszczan – warstwy, która dzięki konstytucji uzyskała nowe prawa. Jan Dekert nie mógł być obecny podczas rzeczonej uroczystości, ponieważ zmarł przed uchwaleniem konstytucji, Matejko chciał jednak poprzez przywołanie jego osoby podkreślić znaczenie całego stanu społecznego.

Z uchwaleniem

Polecamy również: