Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Faust - interpretacja

Ostatnio komentowane
"Konstytucja zbudowana jest z XIII artykułów" (rozdziałów) "Łączna liczba artykuł...
Patrycja • 2017-11-19 19:51:57
ŚWIETNE TO! ;D
Ja • 2017-11-19 12:36:05
Zamieszczone na tej stronie linki nie powinny znajdować się na stronie adresowanej do dz...
zaangażowana • 2017-11-19 10:50:47
przyda się na polski
kiedy idziesz ulicą a tu nagle żul • 2017-11-18 13:08:26
P. Beata - najlepsza pani od chemi
123 • 2017-11-17 07:45:38
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Faust - interpretacja

Problematykę „Fausta” stanowi zmaganie się człowieka z własnymi ograniczonymi możliwościami i własną skończonością. Faust odczuwa ciągły głód wiedzy. Nie może pogodzić się z tym, iż jest wyłącznie człowiekiem, który podporządkowany został prawom natury. Chce przekroczyć granice ludzkiego poznania, być równy duchom.

Ta niemoc doprowadza go do autodestrukcji. Wywołuje huśtawkę nastrojów. Sprawia, że Faust wyrzeka się wszystkiego, co związane jest z życiem. Neguje nawet wiarę. Swoje zainteresowania kieruje w stronę czarnej magii, by dzięki niej przekroczyć bariery przyrodzone ludziom. Nie waha się nawet podpisać paktu z diabłem, by dzięki niemu odnaleźć sens życia.

Faust przeżywa klęskę na różne sposoby. Jako uczony nie potrafi pokonać granic poznania. Jako mężczyzna nie potrafi w pełni zaznać szczęścia w miłości. Będą artystą - za cenę możliwości tworzenia - jest samotny. Jako władca musi przyzwalać na nieszczęścia poszczególnych jednostek, by zapewnić szczęście ogółowi.

Drugim problemem podjętym w dramacie jest doskonalenie się człowieka, a przez to odnajdywanie sensu i celu życia. Dzięki ciągłej negacji Mefistofelesa, Faust zaczyna doskonalić się jako człowiek. W końcu odnajduje sens

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 1 =