Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pieśń o Rolandzie - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Ostatnio komentowane
A GDZIE WEWNĘTRZNA POLITYKA ?!
anonim • 2017-04-23 17:58:07
:D
Ktoś • 2017-04-23 14:38:53
Z góry wielkie dzięki teraz mogę przepisać do zeszytu☺☺☺☺☺☺
Lola B • 2017-04-23 11:32:59
Bzdury. Kwiatostan męski oznaczony jako żeński i odwrotnie
z • 2017-04-21 18:18:20
najśmieśniejsze według mnie druga częśc 41 :D Łęcka w klasztorze xD xD
Agat • 2017-04-21 18:17:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pieśń o Rolandzie - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Oliwier – był najlepszym przyjacielem Rolanda i w pewien sposób go dopełniał. Kiedy dowódca tylnej straży odmówił wezwania pomocy, Oliwier robił wszystko, by przekonać go do zmiany decyzji. Nie wykonywał rozkazów bezrefleksyjnie, ale zawsze starał się przemyśleć swoje postępowanie, utwierdzić się w przekonaniu, iż działa we właściwy sposób.

W obliczu nieuniknionej śmierci dochodzi do sprzeczki między nim a Rolandem. Przyjaciel zarzuca dowódcy, że z powodu jego upory już nigdy nie będą służyć Karolowi Wielkiemu. Wtedy Roland postanawia wezwać posiłki – od tego zamiaru próbował odwieść go właśnie Oliwier twierdząc, iż byłoby to bardzo niehonorowe.

Karol Wielki – był historycznym władcą Franków i Longobardów (od 800 roku cesarzem). W „Pieśni o Rolandzie” został on przedstawiony jako postać żyjąca na pograniczu świata ludzkiego i boskiego:

(…) Jest bardzo stary, już wyżył swój wiek; (…) ma przeszło dwieście lat. Po tylu ziemiach obnosił swoje ciało, tyle przyjął ciosów na swą tarczę, tylu bogatych królów przywiódł do torby żebraczej (...).

Karol Wielki zawsze podejmował właściwe decyzje, a wszyscy poddani uważali za zaszczyt móc mu służyć. Był on zagorzałym obrońcą chrześcijaństwa,

Polecamy również:

  • Charakterystyka Rolanda

    Roland jest tytułowym bohaterem średniowiecznego eposu rycerskiego zatytułowanego „Pieśń o Rolandzie”. Był on nie tylko hrabią Marchii Bretońskiej, ale także pełnił bardzo ważną funkcję w armii pod zwierzchnictwem przez Karola Wielkiego. To on był dowódcą liczących ok. 20 000 wojowników... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =