Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Henri de Toulouse-Lautrec - biografia i twórczość

Ostatnio komentowane
ten tekst jest bardzo osobisty
stalker • 2018-01-16 19:50:27
www.wp.pl
as • 2018-01-15 17:25:25
Ty fajny
Fajnioszek • 2018-01-14 21:10:46
Śmierć Husa ukazuje prawdę o papiestwie, zresztą po dziś dzień te funkcje się nie z...
Małgorzata Konstańczak. • 2018-01-14 12:54:49
bardzo fajne i pomogło mi wypełnić zeszytb lektur
killer • 2018-01-14 12:44:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Henri de Toulouse-Lautrec - biografia i twórczość

Henri de Toulouse Lautrec biografia
Paul Sescau - Henri de Toulouse Lautrec (1880/1890)

Henri de Toulouse-Lautrec urodził się w 1864 roku w Albi we Francji, w rodzinie o arystokratycznych korzeniach, wówczas już zubożałej i pozbawionej dawnej świetności. Jego rodzice, hrabia Alphonse i hrabina Adele, byli kuzynami. Henri był ich pierworodnym synem. Prawdopodobnie ze względu na zwyczaj kojarzenia bliskich krewnych od pokoleń – dzieci obciążone były wadami genetycznymi. Henri miał zaledwie 150 cm wzrostu. Kiedy w wieku 14 lat złamał lewą kość udową, a w następnym roku obie, odniósł obrażenia na całe życie. Kości nie chciały się zrastać i od tamtej pory już nie rosły. Podczas gdy górne partie ciała rozwijały się prawidłowo, nogi pozostawały nieproporcjonalnie krótkie.

Toulouse-Lautrec studiował malarstwo w Nicei, a później w Paryżu u znanych malarzy: Bonnata, a następnie Cormona. Wówczas też nawiązał znajomość z Emile Bernard i van Goghiem. Studia ukończył w 1887 roku.

W połowie lat 90. związał się z pismem „Le Rire”, dla którego przygotowywał ilustracje. Był jednym z najszerzej znanych malarzy w światku artystycznym. Nazywano go „duszą Montmartre'u”, bywał we wszystkich liczących się lokalach, kabaretach, teatrach i domach publicznych. Żył pełnią życia, nie zadręczając

Polecamy również:

 • Impresjonizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Impresjonizm to termin wywodzący się z języka łacińskiego, w którym impressio oznacza wrażenie, odbicie. Określa się nim nurt w sztuce powstały w malarstwie drugiej połowie XIX stulecia. Najważniejsze założenia tego kierunku postulowały konieczność oddania danego momentu w taki sposób, w jaki został... Więcej »

 • Postimpresjonizm - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  Postimpresjonizm to zespół zjawisk obserwowany głównie w sztuce francuskiej na przełomie wieków XIX i XX. Choć ramy czasowe zostały określone wyjątkowo precyzyjnie – od 1886 r. (ostatnia wystawa impresjonistów) do 1905 (pierwsza wystawa fowistów) – nie oddaje to... Więcej »

 • Symbolizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Symbolizm jako kierunek w sztukach plastycznych i literaturze zapoczątkowany został w II połowie XIX stulecia. U jego podstaw legło przeświadczenie, iż świat poznawany przez człowieka jest tylko pozorny, a w jego głębi (pod tym, co dostępne ludzkiemu poznaniu) kryją się prawdziwe wartości, których nie da się... Więcej »

 • Ekspresjonizm w malarstwie - cechy, przedstawiciele, obrazy

  Ekspresjonizm to nurt w malarstwie cechujący się dążeniem do wywarcia silnego wrażenia na odbiorcy. Expressio z łaciny oznacza „wyrażam”. Słowa ekspresjonizm w odniesieniu do malarstwa po raz pierwszy użył J.A. Hervé, nazywając w ten sposób cykl swoich obrazów wystawionych w Salonie... Więcej »

 • Secesja - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  Secesja to określenie stylu w sztuce europejskiej i amerykańskiej, panującego na przełomie XIX i XX wieku (od lat 90. do początku XX w). Termin wywodzi się od łacińskiego słowa seccesio, które oznacza „odejście”, „oderwanie się”. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =