Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Hans Christian Andersen - biografia i twórczość

Ostatnio komentowane
1 Muse Madness2 Ben Howard Keep your head up3 Foo Fighters The days4 Skrille...
Ahmd • 2015-01-25 03:30:37
I read your post and wished I'd wrttein it
Omar • 2015-01-25 03:29:28
Sonia - you can make it with 20g fast action dry yeast. Worked a treat for me. Excellent r...
Khan • 2015-01-25 03:24:44
Ad Jan Linhart: V čem se neshodneme, je to podle9he1ned dikte1tu "požadavků praxe", ost...
Tiwari • 2015-01-25 03:19:43
AKAIK yov'ue got the answer in one!
Waleed • 2015-01-25 03:19:35
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Hans Christian Andersen biografia
Christian Albrecht Jensen - H.Ch. Andersen (1836)

Hans Christian Andersen przyszedł na świat 2 kwietnia 1805 r. w Odense. Pochodził z prostej rodziny – jego ojciec był szewcem, a matka, która nie umiała pisać ani czytać, pracowała jako praczka. Co prawda jego babka (od strony ojca) opowiadała, że familia ta niegdyś związana była z samą rodziną królewską, jednak nie zostało to udowodnione, a kwestia do dziś pozostaje nie rozstrzygnięta. Nie zmienia to faktu, iż król Fryderyk VI opłacał w młodości część edukacji Andersena (stąd podejrzenia, że był on nieślubnym dzieckiem kogoś z królewskiej rodziny).

Hans Christian stracił ojca w wieku 11 lat. Matka wyszła ponownie za mąż, lecz wkrótce również opuściła ziemski padół, gdyż popadła w alkoholizm. W młodości przyszły pisarz spędzał wiele czasu z babcią, która zajmowała się ogrodem miejscowego przytułku dla chorych. To ona wprowadziła go w świat baśni, snując wspaniałe opowieści. Na swoje utrzymanie pracował Andersen fizycznie – początkowo uczył się różnych zawodów, aż w końcu został krawcem.

W 1819 r. Andersen podjął decyzję o wyjeździe do Kopenhagi, gdzie chciał zostać aktorem. Przyjęto go do Teatru Królewskiego ze względu na doskonały głos – sopran. Jednak po mutacji utracił swój talent.

Polecamy również:

 • Królowa śniegu - streszczenie

  Opowiadanie pierwsze - W którym jest mowa o lustrze i okruchach - Jeden z najgorszych czarowników – sam diabeł – wpadł kiedyś w szalenie dobry nastrój i postanowił zrobić magiczne lustro, w którym wszystko będzie wyglądało znacznie gorzej, niż wygląda w rzeczywistości....

 • Brzydkie kaczątko - streszczenie

  Było pogodne i gorące lato. Bociany powoli przechadzały się na swych długich czerwonych nogach i klekotały po egipsku. „Prześlicznie, cudownie było na wsi”. Jasne słońce oświetlało stary dwór, który stał na wzgórzu. Obok płynęła wolno rzeka, a nad nią wisiały liście łopianu. Właśnie...

 • Calineczka - streszczenie

  Pewna kobieta nie mogła mieć dzieci, a bardzo tego pragnęła. Udała się więc do czarownicy, która dała jej ziarnko jęczmienia i nakazała posadzić je w doniczce. Kosztowało ono dziesięć groszy. Wkrótce wyrosła piękna roślina, a w jej kwiecie znajdowała się maleńka dziewczynka.

 • Nowe szaty cesarza - streszczenie

  Przed wieloma laty żył cesarz, który niezwykle cenił sobie piękne stroje. Wszystkie pieniądze wydawał on właśnie na szaty, a później chętnie prezentował się w nich poddanym. Z tego względu nie spędzał czasu ani na łowach, ani w teatrze, lecz przede wszystkim w garderobie.

 • Dzikie łabędzie - streszczenie

  W dalekim kraju mieszkał król, który miał jedenastu synów i jedną córkę, Elizę. Chłopcy chodzili do szkół, nosząc złote ordery i bardzo prędko uczyli się nowych rzeczy. Dziewczynka siedziała na wspaniałym stołku, czytając cudną książkę kupioną za pół królestwa....

Przepisz kod:
wczytaj nowy
Imran • 2015-01-22 09:29:44
De dc3a4r granarna gc3b6r mig glad, sc3a5 bealghiga att se pc3a5. Vc3a5r minsting Hugo skulle c3a4lska att bc3a4dda ner sig sjc3a4lv och dockorna och alla njukisdjuren under den, och jag skulle tycka att hans kaosstc3b6kiga rum skulle bli trevligare att stiga in i om granarna fanns dc3a4r. Vi c3b6nskar oss filten med grc3a5 kant.