Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Fraszka - definicja, cechy, przykłady

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fraszka - definicja, cechy, przykłady

Cechy fraszki

Nazwa gatunku wywodzi się od włoskiego słowa frasca, które oznacza „gałązkę”, a więc coś drobnego, błahego. Literacka fraszka to taki właśnie niewielkich rozmiarów utwór literacki.

Fraszki najczęściej pisane są wierszem rymowanym. Forma ta wymaga zwięzłości i umiejętności szybkiego i celnego puentowania. Tematyka fraszek bywa bardzo różnorodna, choć na ogół kojarzą się one z błahymi sprawami i humorystycznym ujęciem tematu. Warto jednak pamiętać, że powstało wiele fraszek filozoficznych, historycznych, obyczajowych czy też religijnych.

Geneza fraszki jako gatunku

Początków fraszki jako gatunku należy szukać w starożytności. Wywodzi się ona z epigramatu, krótkiej, na ogół dwuwierszowej, formy poetyckiej pisanej dystychem elegijnym. Za twórcę epigramatu uchodzi Symonides z Keos.

Przykładowi twórcy fraszek

Jan Kochanowski – zaszczepił ten gatunek na gruncie literatury polskiej, pozostawił  po sobie trzy zbiory fraszek o bardzo szerokim zakresie tematycznym (biesiadne, miłosne, filozoficzne, obyczajowe, autotematyczne, autobiograficzne i in.);

Mikołaj Rej – autor „Zwierzyńca” – zbioru moralizatorskich fraszek, przedstawiających ludzkie cechy na przykładzie znanych z historii i literatury jednostek;

Jan Sztaudynger – współczesny autor fraszek; dzięki jego twórczości fraszka przeżyła swój „renesans” w polskiej literaturze; również odwoływał się w swoich utworach do szerokiego kręgu zagadnień: od tematyki filozoficznej po humorystyczną.

Polecamy również:

 • Traktat - definicja, cechy, przykłady

  To dzieło o charakterze naukowym, obszerna rozprawa naukowa, obejmująca szczegółowe opracowanie jakiegoś tematu. Traktat zmierza do jasnego i pełnego ujęcia zagadnienia, grupuje i hierarchizuje wiedzę z danego zakresu. Więcej »

 • Dramat klasyczny - cechy i geneza

  Dramat klasyczny to forma dramatu ukształtowana w renesansie, na wzór dramatu antycznego. Charakterystyczną cechą odrodzenia było sięganie do starożytnych ideałów – kulturę antyczną uważano za wzór doskonałości. Ta ostatnia oznaczała zaś harmonię, zachowanie proporcji, stosowność oraz... Więcej »

 • Dramat szekspirowski - definicja, cechy, przykłady

  W czasach, kiedy tworzył Szekspir, w Europie triumfy świecił dramat klasyczny, ściśle wzorowany na tragedii antycznej. Dramaturg ze Stratfordu pogwałcił większość obowiązujących w nim zasad i kierując się własną wyobraźnią i potrzebami nowej publiczność, stworzył nowy typ dramatu, nazwany od jego nazwiska... Więcej »

 • Esej - definicja, cechy, przykłady

  Essai po francusku oznacza „próbę” – od tego też słowa wywodzi się nazwa gatunku. Jest on gatunkiem z pogranicza literatury pięknej i naukowej, wypowiedzią prezentującą pogląd autora w jakiejś kwestii. Najczęściej wyraża jego punkt widzenia na tematy filozoficzne, artystyczne, czasami... Więcej »

 • Kazanie - definicja i cechy

  Kazanie należy do tzw. literatury stosowanej, jest to wypowiedź jakiegoś autorytetu, najczęściej osoby duchownej, w kwestiach moralnych. Wyróżnia się dwa rodzaje kazań: tematyczne i homilię. Kazanie tematyczne tzw. contio (mowa) lub sermo (gawęda) to utwór oparty na zasadach retoryki, mający... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =