Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Charakterystyka Feriego Acza

Ostatnio komentowane
WCALE NIE BARANIE
Micho Micho • 2015-03-26 17:03:20
CO to ma być O=S=O? tam nie ma 2 wiązań pi i 2 sigma! Powinno być wiązanie koordynacy...
barany • 2015-03-26 13:05:26
Jestem po wrazeniem i mysle ze ta stronka moze wiele pomoc w nauce angielskiego pozdrawiam...
magdakora • 2015-03-26 07:51:06
fajna strona......... reklama zasłania polowe tekstu i nie da sie czytać
kirol • 2015-03-25 17:45:41
były poputczik Miłosz pisze, że służył Krajowi, chociaż służył Bierutowi. (Sergi...
JAQ • 2015-03-24 21:35:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Feri Acz był przywódcą „Czerwonych Koszul”, wrogiej wobec chłopców z Placu Broni grupy. Cieszył się złą sławą. Silny, barczysty, ciemnowłosy, wysoki budził strach. Dla małego Nemeczka jego wygląd jest wręcz przerażający, nawet czerwona koszula, którą nosił, dodawała mu grozy. Mówiono też, że został usunięty ze szkoły realnej, co wzbudzało szacunek wielu rówieśników.

Mimo tej pozornej grozy, Acz miał łagodne spojrzenie, było w nim coś ujmującego, co budziło sympatię. Feri był człowiekiem odważnym i uczciwym. Zamierzał podjąć walkę z chłopcami z Placu Broni, chciał jednak, aby odbyła się na zasadach fair play, dlatego odrzucił plan Gereba, który zakładał przekupienie stróża. Dla niego plac był tak samo ważny jak dla przeciwnika – dla „Czerwonych Koszul” również był on wymarzonym miejscem zabaw i Aczowi zależało na wygranej. Jednak nie za wszelką cenę. Mimo to w czasie walki, kiedy nadzieja na łatwe zwycięstwo prysła, gotów był oswobodzić jeńców wbrew regułom.

Feri Acz miał cechy prawdziwego przywódcy – był apodyktyczny, ale sprawiedliwy. Nie zgadzał się na nierówną walkę, bez wahania ukarał braci Pastorów za to, że zabrali kulki słabszemu i młodszemu Nemeczkowi. Nie docenił jednak swoich przeciwników, był przekonany, że jego grupa  odniesie zwycięstwo. Walczył mężnie i z poświęceniem, niestety poniósł klęskę i stracił przywództwo.

Acz potrafił docenić odwagę Nemeczka, który nie bał się przy całej grupie odrzucić propozycji przystąpienia do „Czerwonych” i nazwać Gereba zdrajcą, choć – z drugiej strony – nie protestował, kiedy bracia Pastorowie wykąpali Nemeczka w stawie. Choroba i śmierć chłopca bardzo go zmartwiły. Miał z tego powodu wyrzuty sumienia i czuł się winny zaistniałej tragedii.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Nemeczka

    Erno Nemeczek był jedynakiem, synem ubogiego krawca. To chłopiec wątły, szczupły i nieśmiały. Miał delikatną, dziecięcą twarz i jasne włosy. Nieraz zdarzyło mu się rozpłakać.

  • Charakterystyka Boki

    Janosz Boka miał 14 lat i chłopięcą twarz. Był przywódcą chłopców z Placu Broni. Jego słowa i zachowanie cechował spokój, rozwaga i dojrzałość. Mówił w sposób łagodny, głębokim głosem. Słuchano go chętnie i uważnie, ponieważ jego słowa zawsze były przemyślane.

  • Chłopcy z Placu Broni - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Chłopcy z Placu Broni - do tej grupy oprócz bohaterów pierwszoplanowych należą: Czele, Gereb, Czonakosz, Rychter, Barabasz, Lesik, Kolney, Weiss. Zostali ukazani jako zgrana grupa 14 przyjaciół – ufają sobie, są wobec siebie lojalni i oddani.

Przepisz kod:
wczytaj nowy