Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ewangelia św. Mateusza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

Ostatnio komentowane
elo
pedal • 2018-01-22 08:01:22
vit. c rozpuszczalna w wodzie
beka • 2018-01-21 21:32:49
Bardzo przydatne
Mielo • 2018-01-21 11:58:36
Świetne!
Łongakom • 2018-01-21 11:17:13
bardzo lubie to moja rodzina
kalioficjalny • 2018-01-18 13:08:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ewangelia św. Mateusza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

Ogólna charakterystyka

Izrael

Ewangelia świętego Mateusza została napisana w języku greckim, ponieważ była przeznaczona dla chrześcijan greckojęzycznych. Różni się ona od trzech pozostałych przekazów kanonicznych w kilku ważnych aspektach. Mateusz był uczniem Jezusa i napisał swoją Ewangelię o życiu i śmierci Chrystusa, kładąc szczególny nacisk na rolę Izraela w dziejach zbawienia. Jak wskazuje Wilfrid J. Harrington, tylko w relacji Mateusza pojawiają się sceny podkreślające odejście od wizji Żydów jako narodu wybranego. Najważniejszą z nich jest opowieść o męce Chrystusa, w której Żydzi głośno domagają się ukrzyżowania Jezusa i przyjmują na siebie odpowiedzialność za Jego śmierć. Inaczej zachowują się natomiast u Mateusza poganie – akceptują tajemnicę objawienia. W ten sposób przesłanie Mesjasza zyskuje wymiar uniwersalny, jest skierowane do całego świata, co znajduje odzwierciedlenie w słowach Zbawiciela skierowanych do uczniów w epilogu Ewangelii:

Idźcie i nauczajcie wszystkie narody.

Prawo miłości

Ponadto Mateusz wiele uwagi poświęca zagadnieniu Prawa. W jego wizji działalność Jezusa stanowi doskonałe wypełnienie Bożego przymierza z człowiekiem, a także przewartościowuje twarde wymogi

Polecamy również:

 • Ewangelia św. Marka - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Ewangelia świętego Marka charakteryzuje się prostą stylistyką i rozwinięciem partii narracyjnych. Jak zaznacza Wilfrid J. Harrington, mamy tu do czynienia z dążeniem do podporządkowania wydarzeń jednemu wyrazistemu schematowi. Wyraża się to w podobnej konstrukcji wszystkich opowieści i używaniu analogicznych... Więcej »

 • Ewangelia św. Łukasza - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Święty Łukasz dedykował swoją Ewangelię „szlachetnemu Teofilowi”, zaś jego przekaz był skierowany do odbiorców nie znających zwyczajów i realiów żydowskich. Uważa się, że autor trzeciej Ewangelii wykazuje największą wrażliwość na czynniki historyczne życia i działalności Jezusa... Więcej »

 • Ewangelia św. Jana - opracowanie, najważniejsze wydarzenia

  Ewangelia świętego Jana wyraźnie odróżnia się od trzech pozostałych, tak zwanych synoptycznych. Odmienność czwartej Ewangelii wynika przede wszystkim ze stylistyki tekstu oraz głębokiej teologoizacji wydarzeń oraz języka. Styl tej Ewangelii jest znacznie trudniejszy niż innych autorów. W centrum wizji... Więcej »

 • Dzieje Apostolskie - streszczenie

  Dzieje Apostolskie to dzieło św. Łukasza, autora trzeciej Ewangelii kanonicznej. Powstało najprawdopodobniej w Rzymie przed 63 rokiem. Św. Łukasz był uczniem i towarzyszem św. Pawła. Więcej »

 • List do Rzymian

  List do Rzymian został napisany przez św. Pawła (a dokładnej pod jego dyktando przez bliżej nieznanego Tercjusza) w Koryncie, pod koniec jego trzeciej podróży misyjnej, czyli ok. 60 r. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =