Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Olga Boznańska Dziewczynka z chryzantemami - opis, interpretacja i analiza obrazu

Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Dziewczynka z chryzantemami” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów Olgi Boznańskiej. Powstał on w 1894 r. w Monachium, gdzie artystka studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, a później otworzyła własną pracownię. Dzieło to namalowane zostało techniką olejną na tekturze.

Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami opis obrazu
Olga Boznańska „Dziewczynka z chryzantemami”

 

„Dziewczynka z chryzantemami” - opis obrazu

Oglądany z daleka, obraz Olgi Boznańskiej może wyglądać niczym rozmyta i pozbawiona wyrazu plama szarości, delikatnie rozjaśniona lekką plamą bieli usytuowaną pośrodku dzieła. Jednak każdorazowe przyjrzenie się mu skutkuje odkryciem kolejnego detalu, aż do momentu, kiedy oczy widza spotykają się z oczami sportretowanej dziewczynki.

Kim ona była? Tego nie wiadomo. Poza dziewczynki wskazuje na lekkie denerwowanie. Założone przed siebie ręce (na wysokości brzucha) dodają jej pewności siebie (warto zauważyć, jak mocno są ściśnięte), a trzymane w nich chryzantemy chwieją się ku lewej stronie dzieła. Bohaterka ubrana jest w ciemnoszarą (niemal czarną) sukienkę pozbawioną jakichkolwiek kolorystycznych wstawek. Na jej głowie widnieją kasztanowe włosy, lecz centralnym punktem dzieła zdaje się twarz dziewczynki. Czerwone usta oraz czarne, przejmujące i świdrujące oczy przyciągają

Polecamy również: