Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dwie Fridy - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dwie Fridy - opis

Obraz „Dwie Fridy” został namalowany przez Fridę Kahlo w 1939 roku, po rozwodzie z mężem, Diego Riverą. Widać na nim dwie bliźniacze postaci siedzących na ławce kobiet. Kobiety trzymają się za ręce, a ich serca są połączone wspólną aortą.

Postaci (autoportrety Fridy) odróżnia strój, a także atrybluty. Jedna z nich – ubrana w białą koronkową sukienkę – trzyma w ręku zakrwawione nożyczki. Jej serce widoczne przez ubranie, jest zranione. Widocznie sama rozcięła ten organ oraz przecięła aortę łączącą ją z kobietą siedzącą obok.

Druga z bohaterek ma na sobie kolorowy strój: granatową bluzkę ze złotym pasem i zieloną spódnicę, w ręce trzyma zaś mały amulet. W tle widać intensywnie granatowe niebo, na którym zbierają się chmury.

Dwie Fridy - interpretacja i analiza

Obraz Kahlo jest wizualną analizą uczuć, jakie towarzyszyły malarce po rozstaniu z mężem. Zasadę kompozycji dzieła stanowi gra podobieństwa i kontrastu. Można przypuszczać, że mamy tu do czynienia z konfrontacją wizerunku Fridy z przeszłości z jej obrazem teraźniejszym. Kobieta ubrana w kolorowy strój ze zdrowym sercem to alegoria duchowego stanu malarki przed rozstaniem z Diegiem. Jest to osoba spełniona

Polecamy również:

 • Oskar Kokoschka - biografia i obrazy

  Oskar Kokoschka urodził się w 1886 roku w Pochlarm w Austrii. Studiował malarstwo i rysunek w Kunstgewerbeschule w Wiedniu. Wcześnie zaczęły fascynować go awangardowe nurty w malarstwie, a zwłaszcza ekspresjonizm. Więcej »

 • Diego Rivera - biografia i obrazy

  Diego Rivera urodził się w 1886 roku w Guanajuato w Meksyku. Studiował sztukę w Akademii San Carlos. Następnie zaś wyjechał do Europy, gdzie kontynuował naukę i zetknął się z Pablem Picassem. Początkowo prace Rivery były utrzymane w estetyce kubizmu, ale zaangażowanie polityczne zupełnie zmieniły jego... Więcej »

 • Tadeusz Makowski - biografia i obrazy

  Tadeusz Makowski urodził się w 1882 roku w Oświęcimiu. Równocześnie studiował filologię polską i klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (gdzie jego nauczycielami byli między innymi Jan Stanisławski i Józef Mehoffer). Pod koniec 1908 roku malarz... Więcej »

 • Marc Chagall - biografia i obrazy

  Marc Chagall (prawdziwe nazwisko Mojsza Zacharowicz Szagałow) urodził się w 1887 roku w okolicach Witebska na Białorusi. Malarz miał korzenie semickie, urodził się w ubogiej, wielodzietnej rodzinie. Pomimo prawnych ograniczeń, w 1906 roku wyjechał do Petersburga. Więcej »

 • Stanisław Ignacy Witkiewicz - biografia, twórczość, obrazy

  Witkacy był wszechstronną indywidualnością polskiego dwudziestolecia międzywojennego. Nie tylko malował, pisał dramaty i powieści, ale również stworzył swoją własną teorię sztuki, a równocześnie odrębną filozofię, której najpełniejszym wyrazem stała się teoria Czystej Formy. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =