Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Do Mecenasa - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
ten tekst jest bardzo osobisty
stalker • 2018-01-16 19:50:27
www.wp.pl
as • 2018-01-15 17:25:25
Ty fajny
Fajnioszek • 2018-01-14 21:10:46
Śmierć Husa ukazuje prawdę o papiestwie, zresztą po dziś dzień te funkcje się nie z...
Małgorzata Konstańczak. • 2018-01-14 12:54:49
bardzo fajne i pomogło mi wypełnić zeszytb lektur
killer • 2018-01-14 12:44:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Do Mecenasa - interpretacja i analiza wiersza

żeby uczynić z niego wzór. Podmiot liryczny jest pewien, że jego lot będzie doskonalszy i nie zakończy się klęską.

Łabędzi śpiew

Horacy nazywa siebie „śpiewnym łabędziem”. Metafora ta uruchamia dwa poziomy znaczeniowe. Po pierwsze odnosi się ona do lirycznej twórczości podmiotu, śpiew to symbol poezji. Po drugie natomiast „łabędzi śpiew” przywołuje nastrój śmierci. W kulturze śródziemnomorskiej oznacza on zwiastun odejścia. Widać zatem, że poeta zestawiając ze sobą te dwa symbole dokonuje ich przewartościowania. W ujęciu Horacego bowiem śmierć staje się początkiem nowego, doskonalszego życia w pamięci potomnych:

Usłyszą o mnie Kolchy i Daków narody (…)
I Gelony najdalsze, me pienia poznają
Hiszpan i lud pijący Rodanowe wody.

Tym samym łabędź jako ikona twórczości Horacego symbolizuje piękno nieśmiertelnej poezji.

Mecenas

Pieśń Horacego posiada swojego adresata, którym jest Mecenas, czyli jego możny opiekun. Poeta zwraca się do niego dwukrotnie. Mówi, że nie umrze i zostawia dyspozycje dotyczące swojego pochówku:

Niechaj więc płacz i skargi oraz przykre żale
Nie towarzyszą memu pogrzebowi;
Wstrzymaj też pożegnalny okrzyk i grobowi
Mojemu czci nadmiernej nie okazuj wcale.

Pieśń ma

Polecamy również:

 • Exegi monumentum (Wybudowałem pomnik) - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór wchodzi w skład trzeciej części „Pieśni” Horacego, który nosi tytuł „ Ad Melpomenem musam” czyli „Do Muzy Melpomeny”, wytłumaczenie tytułu znajduje się w na samym końcu wiersza, w apostrofie skierowanej do owej muzy. Wiersz jest jakby podsumowaniem... Więcej »

 • Do Apollina - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór „Do Apollina” pod względem gatunkowym jest bliski poezji hymnicznej. Powstał on z okazji poświęcenia świątyni Apollina Aktyjskiego na Palatynie. Pieśń posiada nastrój patetyczny. Jak zaznacza jednak Jerzy Krókowski, Horacy tworzy raczej „wariacje na temat hymnu”.... Więcej »

 • Do Deliusza - interpretacja i analiza wiersza

  Oda Horacego „Do Deliusza” to utwór o charakterze refleksyjnym. Poeta wykorzystuje konwencję liryki zwrotu do adresata jako okazję do ogólnych rozważań nad naturą przemijania. Sam Deliusz to rzymski polityk, który wsławił się częstą zmianą stronników. Pełni on zatem w odzie... Więcej »

 • Do Leukonoe - interpretacja i analiza wiersza

  Oda „Do Leukonoe” to krótki utwór, który stanowi liryczny wykład Horacjańskiej filozofii życia. Poeta wykorzystuje w wierszu elementy konwencji dialogu. Pierwsze słowa tekstu robią wrażenie odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie: Nie pytaj próżno, bo nikt się nie dowie, Jaki... Więcej »

 • Do młodzieży - interpretacja i analiza wiersza

  Oda „Do młodzieży” znajduje się w czwartej księdze pieśni i podobnie jak inne utwory z tego zbioru ma charakter patriotyczny. Horacy zawarł tu wskazówki dla młodych Rzymian, w jaki sposób powinni traktować oni swoją ojczyznę. Początkowe strofy mają charakter wyliczenia poświęceń,... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =