Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Do gór i lasów - interpretacja i analiza fraszki

Ostatnio komentowane
elo
pedal • 2018-01-22 08:01:22
vit. c rozpuszczalna w wodzie
beka • 2018-01-21 21:32:49
Bardzo przydatne
Mielo • 2018-01-21 11:58:36
Świetne!
Łongakom • 2018-01-21 11:17:13
bardzo lubie to moja rodzina
kalioficjalny • 2018-01-18 13:08:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Do gór i lasów - interpretacja i analiza fraszki

(„Dziś żak spokojny”), odbył wiele podróżny, objął probostwo („Cichy/ Ksiądz w kapitule”), był związany z królewskim dworem („Między dworzany/ W pańskim pałacu”), by w końcu osiąść na stałe w Czarnolesie i wieść żywot ziemianina.

Relacja zdawana z dotychczasowego życia jest bardzo dynamiczna, co poeta osiągnął poprzez nagromadzenie faktów oraz zastosowanie zdań eliptycznych, pozbawionych orzeczenia, za to z powtarzającymi się określeniami czasu „dziś” i „jutro”. W kilku wersach zmieścił autor kilkadziesiąt lat życia. Tego rodzaju zabieg ma na celu zwiększenie kontrastu między statycznym krajobrazem a przemijającym szybko ludzkim życiem.

Wielość ról, jakie przyjmował w życiu – studenta, rycerza, dworzanina, proboszcza, ziemianina –  nasuwa mu skojarzenie z mitycznym Proteuszem, który posiadał zdolność przybierania dowolnej postaci: „Taki był Proteus, mieniąc się to w smoka,/ To w deszcz, to w ogień, to w barwę obłoka”.

Z refleksji autora wypływa nauka, iż człowiek powinien sam kształtować swoje losy, dokonywać właściwych wyborów i aktywnie kierować swoim życiem. Dzięki temu w podeszłym wieku nie będzie żałował młodych lat i nie podda się rozpaczy.

„Śrebrne w głowie nici” świadczą o niemłodym już wieku podmiotu lirycznego, jednak w jego słowach brak lęku przed śmiercią. Przeciwnie – pojawia się pytanie: „Dalej co będzie?”. Mówiący nadal z pogodą patrzy w przyszłość. Ostatnie słowa stanowią odwołanie do epikurejskiego motta carpe diem – autor zaleca, by cieszyć się każdym etapem życia i z każdego robić właściwy użytek: „A ja z tym trzymam, kto co w czas uchwyci”.

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 2 =