Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Charakterystyka Danusi

Ostatnio komentowane
Hi Christy,Very sorry for the delay. If your husband still needs reiepsrntateon, or some ...
Edder • 2015-01-25 05:22:29
anulka406 / No cf3ż, Katsuka, jak tak patrzę na Twoje rysunki i mam w głowie zdiane...
Parvez • 2015-01-25 05:19:42
"Niech mi ktoś wytłumaczy, jakie stwarzam zagrożenie na drdzoe, nie zapinając pasf3w w...
Kiryu • 2015-01-25 05:09:04
Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just cuouris if y...
Taynon • 2015-01-25 05:07:40
Despite my early interest, I shall not be able to paiarciptte due to pressing family matte...
Waseem • 2015-01-25 04:56:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Danusia Jurandówna jest, obok Jagienki Zychównej, najważniejszą postacią kobiecą w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza. Córka Juranda ze Spychowa – wspaniałego rycerza – szybko utraciła matkę (zginęła podczas krzyżackiego najazdu na Złotoryję) i wychowywała się na dworze królowej Anny Danuty. W otoczeniu tym cieszyła się wielką sympatią, którą zawdzięczała nie tylko swojej urodzie, ale także talentowi muzycznemu i wspaniałym cechom charakteru.

Danusia jest młodą dziewczyną – ma zaledwie około 12 lat. To drobna istotka, której wdzięczną twarz okalają wspaniałe złote włosy. Kiedy Zbyszko widzi ją po raz pierwszy, ma na sobie delikatną sukienkę niebieskiego koloru oraz czerwone trzewiki. Często pokazuje się z lutnią, gdyż potrafi wspaniale śpiewać, czym umila czas całemu dworowi.

Młodemu rycerzowi z Bogdańca Danusia jawi się jako postać niemal anielska – w myślach Zbyszko przyrównywał ją do figurek, jakie oglądał w kościołach. Subtelna, urodziwa, jakby ledwo stąpająca po powierzchni ziemi, szybko zdobywa jego serce. Dużą rolę odgrywa tutaj wspomniany już talent muzyczny – gdy słuchało się śpiewu Danusi, trudno było pozostać obojętnym na jej niekłamane wdzięki.

Młoda bohaterka, chociaż

Polecamy również:

 • Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca

  Zbyszko z Bogdańca jest głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Wywodził się on ze szlacheckiej rodziny herbu „Tępa podkowa”. Jego rodzicami byli Jaśko z Bogdańca oraz Jagienka z Mocarzewa, jednak dla młodego chłopca, który prędko utracił najbliższą...

 • Charakterystyka Maćka z Bogdańca

  Maćko z Bogdańca był stryjem Zbyszka, którego wziął pod swoją opiekę, kiedy młodzieniec stracił rodziców. Podobnie jak on, Maćko wywodził się ze szlacheckiego rodu posługującego się herbem „Tępa podkowa”. To niemłody już mężczyzna, bardzo dobrze zbudowany, lecz nieco wychudły.

 • Charakterystyka Jagienki

  Jagienka to najstarsza córka Zycha i Małgorzaty ze Zgorzelic – wsi sąsiadującej z Bogdańcem. Odznacza się ona nieprzeciętną urodą, którą dostrzegają opat i Maćko. Jak na swój młody wiek (około 15 lat), wygląda bardzo kobieco i dorodnie. Ma rumianą twarz, ozdobioną czerwonymi ustami i...

 • Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

  W „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza pojawiają się dwie bohaterki, których historie splatają się z losami młodego i przystojnego Zbyszka z Bogdańca. Są nimi Danusia Jurandówna – córka sławnego i groźnego Juranda ze Spychowa oraz Jagienka Zychówna, mieszkająca w...

 • Charakterystyka Juranda ze Spychowa

  Jurand ze Spychowa jest ojcem ukochanej przez Zbyszka Danusi. Na kartach powieści Henryka Sienkiewicza jawi się jako posępny i pałający żądzą zemsty mężczyzna, który wszystkie swoje pozytywne uczucia przelewa na jedyną córkę. Już sam jego wygląd może sugerować, iż biografia Juranda pełna jest...

Przepisz kod:
wczytaj nowy
Robert • 2015-01-24 00:47:51
Notka bardzo sczzegf3łowo opisuje potrzebną inicjatywę, uważam, że jest trudna do realizacji, sczzegf3lnie gdy teren do patrolowania jest bardzo rozległy. Jestem posiadaczem zabudowanej dzialki, mam jednak problem zabezpieczenia rozwiązany bo poprostu obiekt zamieszkuje członek rodziny. Większość położonych w tym terenie zabudowań rekreacyjnych, po sezonie letnim, jest zabezpieczana tylko alarmami. Jakość alarmf3w nie zawsze gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie .....syreny włączają się bez powodu i zakłf3cają spokf3j w okolicy. Poprostu dobre systemy ostrzegawcze są drogie i nie każdego stać na ich instalację. Niestety sezon na dobre sie nie skończył a są już pierwsze włamania. W jednej z posiadłości zginęły nawet meble. Odległości między nimi są znaczne, teren przyległy to łąki,rowy melioracyjne, jezioro, kępy krzkf3w, małe lasy. Złodzieje znają zapewne teren i jeżeli decydują się na włamanie to korzystają z tych korzystnych dla nich warunkf3w i pod osłoną nocy niszczą prywatne mienie. Uważam jednak, że obowiązkiem wyrywkowego nadzorowania powinna być obciążona Policja bo właściciele tych obiektf3w zainwestowali tu wiele milionf3w złotych, płacą podatki.......państwo więc miało jakieś korzyści. Są też firmy ochroniarskie i przy niewielkim nakładzie ze strony właścicieli, mogą oni mieć pewność profesjonalnego nadzoru.