Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - znaczenie tytułu dzieła

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Boska komedia - znaczenie tytułu dzieła

Informacje wstępne

„Boska komedia” Dantego powstawała w okresie od 1307 do 1321 r. Jest to poemat alegoryczny, który opisuje wędrówkę bohatera (będącego także narratorem) przez zaświaty. Podróż rozpoczyna się od piekła, następnym etapem jest czyściec, a jej zwieńczenie stanowi wizyta w niebie i znalezienie się przed obliczem Boga. Utwór ten jest dziś uważany za jedno z największych arcydzieł w historii literatury, na co wielki wpływ miało mistrzostwo jego autora. Dante Alighieri w szczególny sposób połączył cechy typowe dla twórczości średniowiecznej z nowymi motywami i sposobami tworzenia literatury, które stanowiły zapowiedź rodzącego się prądu umysłowego – renesansu.

„Boska komedia” - tytuł i jego znaczenie

Dante Alighieri nazwał swoje dzieło po prostu „Komedia”. Wiązało się to ze średniowiecznym postrzeganiem tego typu utworów. W epoce tej uważano, iż każdy utwór mający dobre zakończenie, jest komedią. Nie było to więc spowodowane dramatycznym charakterem poematu, na co mógłby wskazywać ten tytuł z dzisiejszej perspektywy.

Dzieło Dantego jest tekstem wybitnym, niezwykle zróżnicowanym stylistycznie. Poeta posługuje się w nim różnymi sposobami obrazowania. Potrafi osiągnąć zamierzony

Polecamy również:

 • Boska komedia - plan wydarzeń

  1. Dante w lesie swojego grzesznego życia 2. Trzy zwierzęta-alegorie 3. Wergiliusz przewodnikiem Dantego Więcej »

 • Boska komedia - opracowanie (czas i miejsce akcji, motywy, geneza)

  Powodów do napisania „Boskiej komedii” należy szukać w światopoglądzie i biografii jej autora. Doświadczył on nieszczęśliwej miłości do Beatrycze, którą idealizuje na kartach utworu, poza tym z powodu problemów politycznych i finansowych zmuszony był do tułaczki po Włoszech przez... Więcej »

 • Boska komedia - interpretacja

  „Boska komedia” uważana jest za arcydzieło literatury średniowiecza, ale i zapowiedź epoki renesansu. W poetyckiej formie Dante ujmuje w swoim dziele wiedzę i wyobrażenia epoki średniowiecza o naturze wszechświata. W poemacie pojawia się około 500 postaci ze świata Biblii, mitologii oraz historii... Więcej »

 • Boska komedia - bohaterowie

  Dante - to autor, a zarazem główny bohater utworu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w trudnym momencie swojego życia, zgubił właściwą drogę prowadzącą ku Bogu, a także sens egzystencji w ogóle. Więcej »

 • Boska komedia jako summa średniowiecza i dzieło przełomu epok

  „Boska komedia” Dantego powstawała od roku 1307 do 1321. Było to więc w epoce średniowiecza, którego koniec datuje się zazwyczaj na drugą połowę XV stulecia (1453 lub 1492). Jednakże w dziele włoskiego poety pojawiają się nie tylko motywy charakterystyczne dla wieków średnich, ale... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =