Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - streszczenie

Ostatnio komentowane
wh0cd431722 [url=http://motrin800.us.org/]purchase motrin[/url]
Erickdox • 2017-08-24 04:13:59
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Boska komedia - streszczenie

Dzieło Dantego rozpoczyna słynna metafora ujmująca grzeszne życie jako gęsty las. To tam zgubił się Dante i w wieku 33 lat, w nocy poprzedzającej wydarzenia Wielkiego Piątku z 1300 roku, wyrusza w niezwykłą podróż.

Nad wzgórzem dostrzega dodające mu odwagi Słońce, będące alegorią Bożej obecności. W drodze na wzgórze natyka się trzy zwierzęta–alegorie: panterę (zmysłowość), lwa (pycha) i wilczycę (chciwość). Cofając się przed napastliwością wilczycy, Dante o mało co wpada w przepaść; przed upadkiem ratuje go Wergiliusz. Starożytny poeta tłumaczy Dantemu panujące zasady panujące w miejscu, w którym się znalazł – drogę ku górze otworzy dopiero przybycie Charta (alegoria Chrystusa-Sędziego). Póki co, zwierzęta nie pozwolą mu wejść na wzgórze, więc musi wybrać inną drogę, by wydostać się z lasu. Prowadzi ona przez Piekło, Czyściec i Raj.

Dante wyrusza w trudną podróż pod przewodnictwem Wergiliusza. Ten zapewnia Dantego o Bożej opiece i informuje, że przysłała go Beatrycze, zmarła ukochana Alighieriego.

Wędrowcy docierają do bram Piekła, odczytują napis: „Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją”; Piekło to miejsce, gdzie zatracone dusze cierpią męki i utrapienie bez końca. Dosięga ich

Polecamy również:

 • Boska komedia - plan wydarzeń

  1. Dante w lesie swojego grzesznego życia 2. Trzy zwierzęta-alegorie 3. Wergiliusz przewodnikiem Dantego Więcej »

 • Boska komedia - opracowanie (czas i miejsce akcji, motywy, geneza)

  Powodów do napisania „Boskiej komedii” należy szukać w światopoglądzie i biografii jej autora. Doświadczył on nieszczęśliwej miłości do Beatrycze, którą idealizuje na kartach utworu, poza tym z powodu problemów politycznych i finansowych zmuszony był do tułaczki po Włoszech przez... Więcej »

 • Boska komedia - interpretacja

  „Boska komedia” uważana jest za arcydzieło literatury średniowiecza, ale i zapowiedź epoki renesansu. W poetyckiej formie Dante ujmuje w swoim dziele wiedzę i wyobrażenia epoki średniowiecza o naturze wszechświata. W poemacie pojawia się około 500 postaci ze świata Biblii, mitologii oraz historii... Więcej »

 • Boska komedia - bohaterowie

  Dante - to autor, a zarazem główny bohater utworu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w trudnym momencie swojego życia, zgubił właściwą drogę prowadzącą ku Bogu, a także sens egzystencji w ogóle. Więcej »

 • Boska komedia jako summa średniowiecza i dzieło przełomu epok

  „Boska komedia” Dantego powstawała od roku 1307 do 1321. Było to więc w epoce średniowiecza, którego koniec datuje się zazwyczaj na drugą połowę XV stulecia (1453 lub 1492). Jednakże w dziele włoskiego poety pojawiają się nie tylko motywy charakterystyczne dla wieków średnich, ale... Więcej »

Komentarze (1)
3 + 2 =
Komentarze
Adam8419 • 2016-07-28 05:37:06
Powyższe opracowanie tego dzieła literackiego wymaga pewnego dopracowania(delikatnie mówiąc)!