Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Podróże Guliwera - bohaterowie

Ostatnio komentowane
www.wp.pl
as • 2018-01-15 17:25:25
Ty fajny
Fajnioszek • 2018-01-14 21:10:46
Śmierć Husa ukazuje prawdę o papiestwie, zresztą po dziś dzień te funkcje się nie z...
Małgorzata Konstańczak. • 2018-01-14 12:54:49
bardzo fajne i pomogło mi wypełnić zeszytb lektur
killer • 2018-01-14 12:44:13
@Krzysiek, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Już poprawione.
ADMIN • 2018-01-15 09:04:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Podróże Guliwera - bohaterowie

o tym, że nie warto poświęcać swego życia dla dziwacznych, nieprzydatnych społeczeństwu idei.

Blefuskianie

Plemię zbliżone wzrostem do Lilipucjan. Społeczeństwo Blefusku zamieszkuje wyspę znajdującą się niedaleko państwa Liliputu. Obydwa państwa są ze sobą w stanie wojny. Po wkroczeniu do walki Guliwera mieszkańcy Blefusku przegrywają (tracą flotę) i zostają zmuszeni do pertraktacji. Dzięki Guliwerowi zachowują własne państwo. Udzielają też bohaterowi pomocy i częściowo umożliwiają mu powrót do ojczyzny.

Brobdingnagowie

Społeczeństwo olbrzymów. Guliwer trafia do ich krainy podczas swej drugiej podróży. Swym wyglądem i zachowaniem olbrzymy przypominają ludzi. Pomimo ogromnego wzrostu nie czynią bohaterowi krzywdy, karmią go i poją, zapewniają też bezpieczne schronienie. Po pewnym czasie gospodarz Guliwera postanawia wykorzystać swego „gościa” zmuszając go do występów przed szeroką publicznością. Sytuacja bohatera ulega zmianie po dostaniu się na dwór królowej. Podczas dysput z królem Guliwer przekonuje się o głębokim rozsądku olbrzymów. Pomimo (stosunkowo) dobrych warunków życia i przyjaznego usposobienia tubylców bohater nie potrafi ukryć swego obrzydzenia do ogromnych istot. Drażni

Polecamy również:

  • Podróże Guliwera - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

    Geneza dzieła - czas powstawania powieści nie jest znany dokładnie. Przypuszcza się, że główny zarys dzieła powstał ok. 1720 roku, a całość została ukończona pięć lat później. Pierwsza edycja „Podróży Guliwera” ukazała się anonimowo w październiku 1726 roku. Nakład zszedł... Więcej »

  • Podróże Guliwera - interpretacja

    „Podróże Guliwera” to utwór będący połączeniem powieści podróżniczej, powieści fantastycznej i satyry. Swift stworzył powieść nawiązującą tematyką do bardzo popularnych w czasach oświecenia opowieści o zamorskich podróżach („Podróże Guliwera” ukazały się 7... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =