Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Emigranci - bohaterowie

Ostatnio komentowane
[url=http://indocin247.us.com/]indocin pharmacy sale[/url] [url=http://cipro247.us.com/]Bu...
Charlestuh • 2017-09-25 17:59:33
[url=http://lisinopril20mg.us.org/]order lisinopril online[/url] [url=http://colchicine247...
Charlestuh • 2017-09-25 12:36:54
[url=http://fluoxetine20mg.us.org/]fluoxetine 20 mg[/url] [url=http://hydrochlorothiazide1...
Brettdoops • 2017-09-25 09:57:27
[url=http://cipro247.us.com/]cipro without a prescription[/url] [url=http://lisinopril20mg...
Charlestuh • 2017-09-25 10:20:11
[url=http://medrolpack.us.org/]medrol 4mg[/url] [url=http://cialispills.us.org/]cialis ove...
Brettdoops • 2017-09-25 08:36:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Emigranci - bohaterowie

XX

XX jest emigrantem z Polski. Wyjechał zagranicę w celach zarobkowych. Odkłada pieniądze, by po powrocie do Polski zbudować duży dom z ogrodem i zamieszkać w nim z rodziną.

Jest niewykształcony. Nie zna języka. Pracuje po szesnaście godziny godzinnie w trudnych warunkach. Od pracy na maszynie trzęsą mu się ręce i piszczy w uszach. Jest wykorzystywany i źle opłacany. Pracuje przy wykopach.

Żyje w obskurnym pokoju z AA. Stara się wydawać jak najmniej na swoje utrzymanie. Kupuje najtańsze jedzenie (nie wiedząc, iż jest pokarm dla zwierząt), nie pije i nie pali. Wszystko, co zarobi, odkłada. Pieniądze chowa w pluszowej maskotce. AA płaci za niego komorne, czasem daje mu swoje puszki z jedzeniem, herbatę lub cukier.

XX nie myśli wiele, nie zastanawia się. Po prostu pracuje. Jest emigrantem od ponad trzech lat. W kraju zostawił żonę i dzieci, które mieszkają wraz z teściami.

AA

AA to intelektualista, myśliciel, filozof. Człowiek wykształcony, znający języki obce. Był dwukrotnie żonaty. Nie ma dzieci. Mieszkał w Warszawie, nieźle zarabiał. Nie ma rodziny. Nikt do niego nie pisze.

AA podaje wiele hipotez, które mogły skłonić go do emigracji. Możliwym jest powód polityczny, umiłowanie wolności. Uciekł z kraju, bo chciał napisać książkę o wolności, ale się bał. Wyjechał zagranicę i tam dopadła go niemoc twórcza, ponieważ stał się wolnym człowiekiem.

Zdecydował się zamieszkać z XX, bo ten wydał mu się doskonałym niewolnikiem i postanowił uczynić go obiektem swoich badań. Jednocześnie starał się wyzwolić XX z jego schematycznego myślenia, otworzyć mu oczy. Marzy o kraju wolnym i szczęśliwym.

Polecamy również:

  • Emigranci - plan wydarzeń

    1. Powrót i opowieść XX 2. Opowieść AA 3. Wspomnienia XX Więcej »

  • Emigranci - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw samotności)

    Dramat „Emigranci” po raz pierwszy ukazał się w drukiem w „Dialogu” w 1974 r., natomiast wystawiony został w 1975 r. Ukazuje on losy jednostki niemogącej wyzwolić się spod panowania systemu i władzy. Człowiek zachowuje się tak, jak nakazuje mu natura i historia. Więcej »

  • Emigranci - problematyka

    Dramat ukazuje bardzo trudną sytuację ludzi przebywających na emigracji. Jeden z bohaterów Mrożka wyjeżdża, by poprawić swój status materialny, drugi – ponieważ doskwiera mu brak wolności i czuje się osaczony przez władzę, inwigilowany. Każdy z nich na swój sposób jest wyobcowany. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =