Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bartek Zwycięzca - streszczenie

Ostatnio komentowane
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bartek Zwycięzca - streszczenie

Bartek żyje z żoną i dziećmi we wsi Pognębin. Gdy wybucha wojna Prusów z Francją, wraz z przyjacielem Wojtkiem musi wyjechać i walczyć po stronie zaborcy. Głupi, niezorientowany politycznie chłop zakłada, że Francuzi to gorsi Niemcy i jest przekonany, że walczy w słusznej sprawie.

Na froncie Bartek okazuje się doskonałym żołnierzem. Po pierwszych bohaterskich dokonaniach zostaje odznaczony orderem. Niestety pasmo sukcesów przerywa śmierć Wojtka. Bartek załamuje się, popada w depresję. Toczące się szybko wojenne wydarzenia i konieczność ciągłej gotowości do walki pomagają bohaterowi otrząsnąć się z tragedii. Pewnego dnia Francuzi zostają wzięci do niewoli przez brygadę, w której walczy Bartek. Otrzymuje on nakaz pilnowania jeńców. Słyszy, że uwięzieni rozmawiają po polsku. Po raz pierwszy nachodzą go wątpliwości co do słuszności jego czynów. Zastanawia się, po czyjej stronie i przeciw komu tak naprawdę walczy. Rozterki doprowadzają do tego, że bohater zaczyna pić alkohol i zostaje odesłany do domu.

Po powrocie na wieś Bartek z dumą opowiada o tym, czego dokonał na wojnie. Spodziewa się szacunku i lepszego traktowania przez społeczność. Okazuje się jednak, że jest w wielkim błędzie.

Polecamy również:

 • Bartek Zwycięzca - plan wydarzeń

  1. Wyjazd na wojnę 2. Sukcesy i odznaczenie 3. Śmierć Wojtka Więcej »

 • Bartek Zwycięzca - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Utwór został napisany w 1882 roku. Po publikacji spotkała się z falą krytyki, szczególnie za ukazanie chłopa jako człowieka ograniczonego umysłowo. Poznańska izba karna wydała nawet oficjalny zakaz rozpowszechniania noweli i zniszczenia jej egzemplarzy. Więcej »

 • Bartek Zwycięzca - bohaterowie

  Bartek Słowik - Bartek na początku utworu zostaje przedstawiony jako chłop z wyłupiastymi oczami, którego przezywano we wsi „Bartek Wyłupiasty” albo „Głupi Bartek” ze względu na jego ograniczenia umysłowe. Kiedy dostaje wezwanie na wojnę, zupełnie nie rozumie, co ma robić. Przyjmuje... Więcej »

 • Bartek Zwycięzca - problematyka

  Dzieje Bartka Słowika odzwierciedlają trudną sytuację większości polskich chłopów pod zaborami. Słowik to postać uosabiająca prostotę, brak rozeznania w świecie, biedę i zacofanie. Autor noweli z rozmysłem tworzy prawie że karykaturalną postać głównego bohatera: (…) Ze słowikiem istotnie mało... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =