Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Apokalipsa św. Jana - interpretacja

Ostatnio komentowane
we wzorze prawa keplera jest literówka powinno być R do 3
Lupek • 2017-12-11 23:39:40
Bardzo przydatne. Dziękuję serdecznie. Tylko mam mały dylemat z tym czwartym jeźdźce...
nieznajoma • 2017-12-11 18:44:07
zle
masz małego • 2017-12-11 16:43:10
PYR PYR PYR PSICA PSICA PSICA PSICA 3 ZŁ
alanek • 2017-12-11 10:05:32
tekst dobry
zygus • 2017-12-10 17:07:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Apokalipsa św. Jana - interpretacja

Apokalipsa (Objawienie) św. Jana to ostatnia księga Nowego Testamentu, zawierająca profetyczną wizję czasów ostatecznych, zakończonych zniszczeniem świata, zagładą ludzkości i Sądem Ostatecznym nad duszami wszystkich zmarłych ludzi. Według przekazów biblijnych, św. Jan miał doznać proroczej wizji podczas swego pobytu na wyspie Patmos.

Apokalipsa to dzieło przesycone skomplikowaną symboliką (postaci, zwierząt, liczb), zawierające liczne alegorie, odwołania i metafory. Do najważniejszych symboli, ukazanych w wizji św. Jana należą: cztery zwierzęta składające Bogu pokłon, czterej jeźdźcy (zwycięzca, wojna, głód, śmierć), apokaliptyczna bestia oznaczona numerem „666” (utożsamiana z Antychrystem – szatanem), „nierządnica babilońska”, siedem trąb, siedem pieczęci, smok i niewiasta (szatan i Maria – matka Chrystusa) oraz księga życia i śmierci.     

W profetycznym tekście apostoła obok przejmujących apokaliptycznych wizji można także odnaleźć metaforyczny obraz ,,Niebieskiego Jeruzalem”. Święte Miasto jest nowym przybytkiem Boga i wybranych dusz zbawionych. Siedziba ta, ukazana w sposób realistyczny, przypomina warowną twierdzę zbudowaną ze złota i drogich kamieni. Centrum stanowi symboliczna

Polecamy również:

 • List św. Judy

  List św. Judy to list autorstwa Judy Tadeusza, który był jednym z Dwunastu Apostołów , bratem Jakuba Młodszego, a także krewnym samego Jezusa. Pismo powstało pomiędzy 62-67 r. List adresowany był do gmin judeochrześcijańskich. Więcej »

 • 2 List św. Jana i 3 List św. Jana

  2. i 3. List św. Jana mają formę prywatnych listów i przypominają pisma św. Pawła. Są bardzo krótkie; każdy z nich składa się wyłącznie z jednego rozdziału. Powstały w Efezie pod koniec I w. Więcej »

 • 1 List św. Jana

  1 List św. Jana jest najdłuższym z trzech listów Nowego Testamentu, których autorstwo przypisuje się św. Janowi Apostołowi. Powstał w Efezie pod koniec I w. Więcej »

 • 1 List św. Piotra i 2. List św. Piotra

  Pierwszy List św. Piotra został zredagowany między 63-64 r., czyli u schyłku życia Piotra. Był odpowiedzią na wątpliwości chrześcijan prześladowanych w Azji Mniejszej, którzy nie wiedzieli jak zachować się w obliczu represji. Więcej »

 • List św. Jakuba

  List św. Jakuba zaliczany jest do tzw. listów powszechnych Nowego Testamentu. Za autora uważa się Jakuba Młodszego, syna Alfeusza, który był krewnym Jezusa i stał na czele Kościoła jerozolimskiego. Poniósł śmierć męczeńską w 62 r. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =