Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Antyk - charakterystyka epoki (starożytność - ramy czasowe, nazwa, kultura)

Ostatnio komentowane
Hej Dupcia mogę cię wydupczyć?
Pisior • 2017-10-20 20:28:06
xd
natalia • 2017-10-18 17:00:24
thx
kamil • 2017-10-18 14:41:53
......
czesio123 • 2017-10-17 17:28:39
dzie Keating
kmateok • 2017-10-17 17:00:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Antyk - charakterystyka epoki (starożytność - ramy czasowe, nazwa, kultura)

niej się wzorował. Jednak trzeba podkreślić, że starożytni Rzymianie wnieśli oryginalny wkład w kulturę europejską.

Koloseum rzymskie
Rzymskie Koloseum

 

Najbardziej znani twórcy literatury rzymskiej epoki Cezara Augusta (I w. p.n.e. – I w. n.e.) to Owidiusz, Wergiliusz i Horacy. Owidiusz był wyśmienitym pisarzem elegii. Napisał także „Metamorfozy” (tu zawarł mity o przemianach, stąd tytuł) oraz „Ars amatoria”, czyli sztukę kochania. Wergiliusz zatroszczył się natomiast o to, by stworzyć literacką historię początków Rzymu: „Eneidę”. Opowiadała ona, biorąc za wzór przygody Odyseusza, o podróży Eneasza, który uciekł z płonącej Troi i dotarł do półwyspu Apenińskiego. Od niego Wergiliusz wywodził ród Rzymian.

Ważność poetyckiego dorobku Horacego potwierdzają późniejsze epoki. To poeta, do którego na przestrzeni wieków będą odwoływać się liczni artyści (w literaturze polskiej chociażby Jan Kochanowski). Tworzył pieśni (ody), epody (utwory o treści politycznej) oraz satyry. Najbardziej znanym jego dziełem jest pieśń rozpoczynająca się od słów „Exegi monumetnum aere perrenisu” (wzniosłem pomnik trwalszy niż ze spiżu), w którym sławi sztukę poetycką, mogącą zapewnić jedyną realną nieśmiertelność wielkiemu poecie.

W epoce Cezara August tworzyli także Tacyt, wielki rzymski historyk, oraz Seneka Młodszy, wychowawca Nerona, filozof, dramatopisarz.

Tak jak w II w. p.n.e. Rzym zdominował Grecję, tak po epoce Augusta coraz bardziej Rzymowi zaczęli zagrażać barbarzyńcy. Imperium przeżywało też niepokoje wewnętrzne. Można było wówczas dostrzec upadek obyczajów i rzymskiej kultury. Starożytnemu dziedzictwu zagrażało również tworzące się chrześcijaństwo, nie zawsze skore do życzliwego przyjęcia kultury pogańskiej.

Pogodzenia chrześcijaństwa ze starożytnością miało dokonać się w pełni dopiero w następnej epoce.

Polecamy również:

 • Filozofia antyczna - charakterystyka

  Termin filozofia znaczy tyle, co „umiłowanie mądrości”, natomiast filozof jest „przyjacielem mądrości”. Definicję filozofii krótko sformułował Władysław Tatarkiewicz, który stwierdził, że „jest to nauka o tym, co dla ludzkości najważniejsze i najcenniejsze”. Pojęcie... Więcej »

 • Kultura i sztuka starożytna - charakterystyka

  Właściwą kulturę grecką poprzedzała kultura kreteńska i mykeńska (XIX – XII w. p. n. e.). W XV w. p.n.e. Achajowie najechali Kretę i zapoczątkowali surowy styl mykeński. W dziejach kultury greckiej wyróżnia się natomiast trzy podstawowe okresy. Więcej »

 • Teatr grecki - geneza, historia

  Początki dramatu greckiego sięgają VIII w. p. n. e. i są związane głównie z obrzędami na cześć boga Dionizosa (tzw. Wielkie Dionizje), ale na powstanie teatru miały również wpływ misteria eleuzyńskie i kult zmarłych. Najważniejszym tworzywem dramatu były pieśni chóralne. Dytyramby stały się... Więcej »

 • Mitologia grecka i rzymska - charakterystyka

  Mitologia (gr. mythos = opowieść, logos = słowo) to zbiór mitów - opowieści o początkach świata, bogach, herosach, bohaterach – funkcjonujących w obrębie kultury danej społeczności (społeczeństwa, państwa). Zadaniem mitów było wyjaśnianie zasad rządzących światem, objaśnianie praw natury... Więcej »

 • Homer - biografia i twórczość

  Homer to najwybitniejszy grecki poeta żyjący na przełomie IX i XVIII w. p. n. e. Samo nazwisko znaczy w języku greckim tyle, co „ślepiec, zakładnik”. W kulturze śródziemnomorskiej osoba niewidoma to postać, która posiada wiedzę szczególną, często ma zdolność jasnowidzenia. Homera... Więcej »

Komentarze (3)
4 + 4 =
Komentarze
Siusior58 • 2017-09-17 08:35:41
Za mało
hejcianaklejcia • 2016-12-11 16:37:20
Świetny tekst ale i tak nic z tego nie rozumiem
hajohajo • 2016-12-11 16:36:18
super