Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Antyk - charakterystyka epoki (starożytność - ramy czasowe, nazwa, kultura)

Ostatnio komentowane
[url=http://indocin247.us.com/]indocin 50 mg[/url] [url=http://cialis365.us.com/]explained...
Brettdoops • 2017-09-25 11:23:44
[url=http://fluoxetine20mg.us.org/]fluoxetine 20 mg[/url] [url=http://hydrochlorothiazide1...
Brettdoops • 2017-09-25 09:57:27
[url=http://cipro247.us.com/]cipro without a prescription[/url] [url=http://lisinopril20mg...
Charlestuh • 2017-09-25 10:20:11
[url=http://medrolpack.us.org/]medrol 4mg[/url] [url=http://cialispills.us.org/]cialis ove...
Brettdoops • 2017-09-25 08:36:02
[url=http://colchicine247.us.com/]buy colchicine[/url] [url=http://cephalexin250mg.us.org/...
Aaronutirm • 2017-09-25 08:26:15
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Antyk - charakterystyka epoki (starożytność - ramy czasowe, nazwa, kultura)

dorycki i joński. Określa się je z uwagi na styl kolumn, które odgrywały rolę nie do przecenienia w ówczesnym budownictwie. W stylu doryckim kolumna nie posiada bazy, jest masywna, zakończona głowicą o prostym, geometrycznym kształcie. Styl joński jest delikatniejszy, kolumna posiada już bazę i jest profilowana. Nazwy przywołanych porządków pochodzą od dwóch greckich plemion: Dorów i Jonów.

Partenon
Partnenon

 

b) Okres klasyczny to apogeum rozkwitu kultury greckiej. Wówczas zaczęto uprawiać filozofię, na ateńskim Akropolu pojawił się Partenon, tworzyli tacy artyści jak Fidiasz, Poliklet i trzech wielkich tragików: Ajschylos, Sofokles, Eurypides. V w. p.n.e. to epoka tragedii, IV w. p.n.e. – filozofii.

Tragedia wywodzi się najprawdopodobniej od pieśni śpiewanych na cześć boga Dionizosa (dytyrambów). Z chóru śpiewaków wyodrębnił się pierwszy aktor, później kolejni, aż w końcu u Sofoklesa na scenie chór współwystępował z trzema aktorami. Wystawianie tragedii nie było rzeczą zwyczajną. Takie widowisko mogło się odbyć jedynie w czasie świąt, tak zwanych Dionizji Wielkich. Widać więc jak mocno ówczesna tragedia powiązana była z greckim systemem wierzeń. Z racji tego powiązania najważniejszą

Polecamy również:

 • Filozofia antyczna - charakterystyka

  Termin filozofia znaczy tyle, co „umiłowanie mądrości”, natomiast filozof jest „przyjacielem mądrości”. Definicję filozofii krótko sformułował Władysław Tatarkiewicz, który stwierdził, że „jest to nauka o tym, co dla ludzkości najważniejsze i najcenniejsze”. Pojęcie... Więcej »

 • Kultura i sztuka starożytna - charakterystyka

  Właściwą kulturę grecką poprzedzała kultura kreteńska i mykeńska (XIX – XII w. p. n. e.). W XV w. p.n.e. Achajowie najechali Kretę i zapoczątkowali surowy styl mykeński. W dziejach kultury greckiej wyróżnia się natomiast trzy podstawowe okresy. Więcej »

 • Teatr grecki - geneza, historia

  Początki dramatu greckiego sięgają VIII w. p. n. e. i są związane głównie z obrzędami na cześć boga Dionizosa (tzw. Wielkie Dionizje), ale na powstanie teatru miały również wpływ misteria eleuzyńskie i kult zmarłych. Najważniejszym tworzywem dramatu były pieśni chóralne. Dytyramby stały się... Więcej »

 • Mitologia grecka i rzymska - charakterystyka

  Mitologia (gr. mythos = opowieść, logos = słowo) to zbiór mitów - opowieści o początkach świata, bogach, herosach, bohaterach – funkcjonujących w obrębie kultury danej społeczności (społeczeństwa, państwa). Zadaniem mitów było wyjaśnianie zasad rządzących światem, objaśnianie praw natury... Więcej »

 • Homer - biografia i twórczość

  Homer to najwybitniejszy grecki poeta żyjący na przełomie IX i XVIII w. p. n. e. Samo nazwisko znaczy w języku greckim tyle, co „ślepiec, zakładnik”. W kulturze śródziemnomorskiej osoba niewidoma to postać, która posiada wiedzę szczególną, często ma zdolność jasnowidzenia. Homera... Więcej »

Komentarze (3)
4 + 2 =
Komentarze
Siusior58 • 2017-09-17 08:35:41
Za mało
hejcianaklejcia • 2016-12-11 16:37:20
Świetny tekst ale i tak nic z tego nie rozumiem
hajohajo • 2016-12-11 16:36:18
super