Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wzrost potęgi tureckiej w XV w. - przyczyny, skutki

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wzrost potęgi tureckiej w XV w. - przyczyny, skutki

Na początku XIV wieku na obszarze Azji Mniejszej pojawiła się nowa siła islamskiego świata, która zajęła miejsce Turków seldżuckich – Turcy osmańscy. Ostatni człon ich nazwy pochodził od imienia ich wodza – Osmana I (1258 – 1326). Ten ostatni był emirem tureckim, sułtanem od 1299 roku. Pozostając na służbie sułtanów ikonijskich, rozpoczął w Bitynii budowę własnego państwa.

Z czasem wraz ze swoimi gromadami nomadów, przeszedł od najazdów łupieżczych do trwałego podboju. Zajął terytoria częściowo niezależnych bejów seldżuckich oraz przygraniczne ziemie bizantyjskie. W roku 1299 ogłosił się władcą niezależnym od Seldzuków i Turcy osmańscy w krótkim czasie uzależnili od siebie resztę sąsiadów. Natomiast już w drugim ćwierćwieczu XIV weku rozpoczęli ofensywę przeciwko Bizancjum. W ich posiadaniu znalazły się kolejno – Brussa, Nikodemia oraz Nicea.

Jako główną przyczynę sukcesów Turków podaje się posiadanie znakomicie wyszkolonej armii. Składał się na nią: spahia – jazda, janczarzy – piechota. Dodatkowo siły Turków osmańskich walczyły ożywione duchem walki za wiarę – dżihad.

Na podbitych obszarach Turcy wykorzystywali istniejącą już administracje do tworzenia scentralizowanego systemu

Polecamy również:

  • Bitwa na Kosowym Polu (1389) - historia, opis, skutki

    Wykorzystując słabość Bizancjum, które w XIII wieku utraciło cześć swoich posiadłości w Europie, Turcy osmańscy przekroczyli Dardanele i zdobyli w roku 1360 Adrianopol. Jego zdobycie umożliwiło dowodzonym przez wnuka Osmana – Murada, siłom tureckim wtargniecie na Bałkany. W wyniku bitwy na Kosowym... Więcej »

  • Bitwa pod Warną (1444) - przyczyny, opis, skutki

    Jan Hunyady – dowódca wojsk węgierskich, w latach 1440 – 1443 zadał Turkom osmańskim poważne straty podczas starć w Siedmiogrodzie. Przeniósł działania zbrojne na obszary serbskie, a następnie udało mu się wyprzeć nieprzyjacielskie siły poza pasmo Bałkanów. W skutek jego działań,... Więcej »

  • Upadek Konstantynopola - przyczyny, skutki

    Na terenach Azji Mniejszej w początkach XIV wieku, miejsce Turków seldżuckich zajęła nowa siła świata islamu – Turcy osmańscy. Ich nazwa pochodziła od założyciela dynastii osmańskiej – Osmana I (1259 – 1326). W roku 1290 władca ten ogłosił swoją niezależność od Seldżuków, a następnie... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =