Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojny śląskie w XVIII w. - przyczyny, przebieg, skutki

Ostatnio komentowane
nienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienie...
d • 2017-04-28 11:25:43
Its too bored. :v Lmao.
I'm. • 2017-04-27 18:48:44
całkiem spoko
Ferdynand Kiepski • 2017-04-27 18:05:16
Aparat Golgiego w komórkach roślinnych ma połączenie z ER.
Karol • 2017-04-27 07:34:02
To za bardzo mi nie pomogło
Iga • 2017-04-25 19:55:00
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wojny śląskie w XVIII w. - przyczyny, przebieg, skutki

Fryderyk II Wielki posiadał odziedziczone po ojcu państwo o ogromnych możliwościach mobilizacyjnych, sprawnej armii i finansach, pozwalające pokusić się o poszerzenie swojego terytorium siłą. Władca pruski łakomym wzrokiem spoglądał na bogate tereny Śląska, należące w owym momencie do Austrii.

Pierwsza wojna śląska toczyła się w latach 1740 – 1742 i miała być w założeniach  krotkim konfliktem, który miał pozwolić na oderwanie Śląska w chwili, gdy Austria zajęta była problemem dziedziczenia tronu (zasiadała na nim właśnie młoda  Maria Teresa). Dzięki zwycięstwom w wojnie podpisano już w 1742 roku pokój we Wrocławiu, który oddawał Prusom większość Śląska. Jednocześnie konflikt ten spowodował reakcję łańcuchową, która zapoczątkowała wojnę o sukcesję austriacką (1744  - 1748).

W roku 1744 doszło do kolejnych walk prusko – austriackich. Były one tym razem spowodowane obawami pruskimi przed sojuszem austriacko – bawarsko – saksońskim, który mógł zagrozić nabytkom Prus. Z ich strony było to więc uderzenie wyprzedzające, które wyparło Austriaków z Bawarii i pobiło wojska saskie. Traktat pokojowy z Drezna z 1745 roku potwierdzał nabytki terytorialne Fryderyka II.

Do trzeciej i ostatniej wojny śląskiej

Polecamy również:

 • Powstanie i rozwój terytorialny Królestwa Prus

  W roku 1525, w następstwie hołdu pruskiego i sekularyzacji zakonu krzyżackiego przez Albrechta Hohenzollerna, dawne państwo zakonne przekształciło się protestanckie Prusy Książęce, podporządkowane Rzeczpospolitej. Były wielki mistrz był założycielem nowej dynastii w Prusach, władców już nie duchowych, a... Więcej »

 • Fryderyk Wilhelm I - panowanie i reformy

  Fryderyk Wilhelm I Hohenzollern panował w Prusach pomiędzy rokiem 1713 a 1740. Za jego czasów Prusy były jeszcze państwem względnie młodym, świeżo co utworzonym z połączenia dwóch terytoriów należących do Hohenzollernów – Brandenburgii i Prus Książęcych. To właśnie Fryderyk Wilhelm... Więcej »

 • Fryderyk II Wielki - biografia, osiągnięcia, przydomek

  Fryderyk II objął rządy w państwie pruskim 1740 roku i sprawował je przez 46 lat. Był on jednym z dwóch, obok swojego ojca, Fryderyka Wilhelma I, twórców potęgi państwa pruskiego, wyprowadzając je na czoło wyścigu europejskich potęg. Więcej »

 • Reformy Fryderyka II Hohenzollerna

  Fryderyk II Wielki był, w przeciwieństwie do swojego ojca, bardziej człowiekiem Oświecenia, niż wojskowym. Był nazywany przez to „królem – filozofem”. Nie znaczy to, że nie potrafił prowadzić sprytnej polityki zagranicznej, ani że nie był zdolnym administratorem. Wręcz przeciwnie – to... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =