Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojna siedmioletnia - przebieg

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wojna siedmioletnia - przebieg

Wojna siedmioletnia rozpoczęła się od ataku wojsk Pruskich pod wodzą Fryderyka II na terytoria należące do Saksonii w roku 1756.  Niespodziewanie dla tego władcy przeciwko jego planom wcielenia ziem saskich do Prus wystąpiły największe potęgi ówczesnej Europy – sojusz Austrii, Rosji i Francji, z których żadna nie chciała widzieć aż tak wzmocnionych Prus. Z kolei po stronie Fryderyka II stanęła Wielka Brytania. W rezultacie doszło do wojny na skalę światową

Na frontach europejskich wojska pruskie, po początkowych sukcesach, zaczeły ponosić dotkliwe porażki w walce z koalicjantami. W roku 1757 był zagrożony Berlin. Jednakże Fryderykowi II udało się pokonać siły francuskie i austriackie w bitwach pod Rossbach i Lutynią (1757). Mimo to sytuacja władcy pruskiego nie wyglądała dobrze. W roku 1759 poniósł on wielką klęskę pod Kunowicami, a na przełomie 1761 i 1762 roku siły koalicyjne zbliżały się do Berlina. Fryderyk rozważał nawet samobójstwo. Od tego czynu uratował go cud – wycofanie się z wojny Rosji, po tym jak zmarła stara caryca Elżbieta, a na jej miejscu pojawił się Piotr III, zafascynowany Prusami i Fryderykiem II. W międzyczasie Francuzi również zaczęli ponosić dotkliwe klęski w walce z Anglikami w koloniach, toteż byli skłonni rozpocząć negocjacje pokojowe.  Ostatecznie na placu boju pozostała samotna Austria, równie mocno wykończona wojną. Obie strony postanowiły rozpocząć w roku 1763 rozmowy pokojowe, zakończone pokojem w Huberstburgu.

Polecamy również:

  • Czym był Cud domu brandenburskiego?

    Kiedy w roku 1756 władca Prus Fryderyk II Wielki wkroczył ze swoimi wojskami na terytorium Saksonii, spodziewał się krótkiej wojny o charakterze lokalnym, która znacznie poszerzy terytoria jego państwa. Należy wątpić, że spodziewał się skali działań, jakie wywoła tym czynem. Przeciwko agresji pruskiej... Więcej »

  • Pokój paryski i pokój w Hubertsburgu (1763) - postanowienia, skutki

    W wyniku wycofania się Rosji z wojny siedmioletniej sytuacja państw walczących przeciwko Prusom zmieniła się diametralnie na korzyść przeciwnika. Dodatkowa seria niepowodzeń w wojnie toczonej w koloniach przez Francję i ponowna ofensywa pruska na śląskie tereny spowodowały, że dalsza walka stała się  po prostu... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =