Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojna polsko-bolszewicka - przyczyny

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W październiku 1917 roku władzę w Rosji przejęła nieliczna, ale bezwzględna i dobrze zorganizowana partia bolszewików, przedstawicieli skrajnej lewicy. Jej przywódcy, z Włodzimierzem Leninem na czele, wierzyli w to, że opanowanie Rosji jest jedynie pierwszym etapem, kolejnym zaś i naturalnym celem jest przeniesienie rewolucji komunistycznej na inne państwa. Stąd też, mimo oficjalnie zadeklarowanego prawa do samostanowienia narodów i anulowania rozbiorów Polski, już od pierwszych miesięcy władzy bolszewickiej było jasne, że prędzej czy później dojdzie do konfliktu zbrojnego.

Data pierwszych starć pomiędzy siłami polskimi i bolszewickimi jest bardzo trudna do ustalenia, ze względu na chaos panujący na terytoriach byłego Imperium Rosyjskiego. Większość historyków przyjmuje na ogół, że do pierwszych walk polskich i bolszewickich bojówek mogło dojść pod koniec roku 1918. Wiąże się to z powolnym wycofywaniem się wojsk niemieckich – tzw. Ober – Ostu – z terenów okupowanych podczas I wojny światowej. W ślad za wracającymi do swojej ojczyzny Niemcami postępowały oddziały bolszewickie, starające się uchwycić władzę w panującej próżni. Zazwyczaj opór stawiały im lokalne samoobrony, złożone z ludności

Polecamy również:

 • Wojna polsko-bolszewicka - przebieg

  Ustalenie dokładnej daty wybuchu wojny pomiędzy Polską i siłami bolszewickimi jest dziś zadaniem bardzo trudnym, jako że do walk pojedynczych oddziałów bolszewickich i polskich dochodziło w zasadzie od pierwszych dni istnienia odrodzonego państwa polskiego. Generalnie jednak przyjmuje się, że wojna na pełną... Więcej »

 • Wojna polsko-bolszewicka - skutki. Traktat ryski - postanowienia, skutki, granice Polski

  Pod koniec roku 1920, w wyniku udanej kontrofensywy polskiej, wojska Rzeczpospolitej ponownie znalazły się w okolicach Mińska, niwecząc tym samym nadzieje bolszewickie na opanowanie Polski i przeniesienie rewolucji na inne kraje europejskie. Obie strony wojny były już wykończone działaniami wojennymi i koniecznymi... Więcej »

 • Stanisław Maczek - biografia, szlak bojowy, bitwy

  Stanisław Władysław Maczek urodził się 31.03.1892 w Szczercu pod Lwowem na terenie monarchii Austro – Węgier. Pochodził z rodziny o bałkańskich korzeniach, zajmującą średnią pozycję społeczną – ojciec pracował jako sędzia. Więcej »

 • Linia Curzona - definicja, przebieg, historia

  Jednym z wielu problemów, jakie pojawiły się między przedstawicielami zachodnich mocarstw a świeżo odrodzonym państwem polskim, była kwestia przebiegu wschodnich granic naszego państwa. Były one znacznie trudniejsze do jednoznacznego wytyczenia, zarówno ze względu na panujący na terytorium byłego... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 5 =
Komentarze
kasia • 2014-12-14 14:43:49
no może być ale nie oto mi chodziło ale nie nażekam