Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Władysław Łokietek królem Polski - koronacja, okoliczności, skutki

Ostatnio komentowane
Alek sandra tak a seksibomba ,_ fajne ?i jupi heheheheh M jak Miłoś pozdro to cześć za...
Ezir • 2017-12-12 20:44:03
Czat
Weronika • 2017-12-12 20:39:31
Porządnie wygląda ten list ;) Na pewno coś podobnego można bez obaw wysyłać razem z ...
Angela • 2017-12-12 16:05:55
we wzorze prawa keplera jest literówka powinno być R do 3
Lupek • 2017-12-11 23:39:40
Bardzo przydatne. Dziękuję serdecznie. Tylko mam mały dylemat z tym czwartym jeźdźce...
nieznajoma • 2017-12-11 18:44:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Władysław Łokietek królem Polski - koronacja, okoliczności, skutki

Wraz ze śmiercią Wacława II w roku 1305, władza czeska w Polsce przestała istnieć. Po tym wydarzeniu Władysław Łokietek opanował Kujawy, Pomorze Gdańskie oraz Małopolskę. Nie udało mu się wówczas zająć Wielkopolski, w czym uprzedził go Henryk Głogowski.

W roku 1311 mieszczanie krakowscy wypowiedzieli posłuszeństwo Łokietkowi. Za swojego króla uznali wówczas władcę czeskiego, który zgłaszał pretensje do tronu polskiego – Jana Luksemburskiego. Bunt, który wówczas wybuchł, pod wodzą wójta Alberta trwał w latach 1311 – 1312. Ostatecznie powstanie mieszczaństwa niemieckiego zostało stłumione przez władcę polskiego.

W latach 1313 – 1314 udało się opanować Władysławowi Łokietkowi Wielkopolskę. Wykorzystał rosnące niezadowolenie z rządów książąt głogowskich, stłumił bunt ich stronnika – wójta Przemka.

Mając w posiadaniu dwie główne dzielnice polskie, mógł rozpocząć starania o koronę królewską. W roku 1318 podczas wiecu w Sulejowie, jego uczestnicy uchwalili petycje do biskupa Rzymu o zgodę na koronacje Władysław Łokietka.

Ówczesny papież Jan XXII rezydujący w Awinionie znalazł się w trudnym położeniu. Z jednej strony był sojusznikiem władcy polskiego, z drugiej natomiast do tronu polskiego

Polecamy również:

  • Bunt wójta Alberta - czym był? Przyczyny, skutki

    Utrwalenie władzy przez Władysława Łokietka w dzielnicach, które udało mu się zdobyć, okazało się ostatecznie bardzo trudnym zadaniem. W Krakowie władca polski spotkał się z opozycją zniemczonego biskupa Jana Muskaty. Ten ostatni był ściśle związany ze stroną czeską. W okresie rządów Wacława II... Więcej »

  • Utrata Pomorza Gdańskiego przez Władysława Łokietka - opis, okoliczności

    Od początku XIII w. Pomorze Gdańskie znajdowało się pod zwierzchnią władcą princepsów. W roku 1210 Waldemar – król Danii, zhołdował te obszary oraz ówczesnego księcia gdańskiego Mściwoja. Dominację strony duńskiej udało się zakończyć synowi tego ostatniego – Świętopełkowi. Następnie... Więcej »

  • Bitwa pod Płowcami (1331) - przyczyny, przebieg, skutki

    W okresie panowania Władysława Łokietka, udało się władcy polskiemu zjednoczyć tylko część ziem polskich. Poza jego monarchią pozostawały Śląsk, Mazowsze oraz podbite przez Krzyżaków w roku 1308 Pomorze Wschodnie. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =