Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Władysław IV Waza - panowanie (polityka wewnętrzna, zagraniczna)

Ostatnio komentowane
like
Skrzatek • 2018-02-21 12:49:47
erterlokopokomadafakawalsieidiotoheheszkiwalonexDenterenterenterdentystaschodyżyrandolryb...
KOKOSZKA • 2018-02-21 10:20:28
:)
Aleksandra • 2018-02-20 17:43:25
Spoko
SzymdexYT • 2018-02-20 17:31:24
przydatne
wojtu$ • 2018-02-20 17:08:31
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Władysław IV Waza był królem polskim w latach 1632 – 1646. Początkowy okres jego rządów wypełniony był konfliktami praktycznie ze wszystkim ówczesnym sąsiadami Rzeczpospolitej. Dopiero pod koniec jego panowania przyniósł Polsce upragniony pokój. W efekcie częściowego zażegnani konfliktów zewnętrznych, uległa znacznej poprawie również wewnętrzna sytuacja w państwie polsko – litewskim.

Władysław IV Waza – Polityka zagraniczna

Na czasy rządów syna Zygmunta III przypada wojna polsko – rosyjska z lat 1632 – 1634. Wówczas to w pierwszym roku zmagań strona moskiewska zerwała rozejm w Dywilinie z roku 1619 i rozpoczęła oblężenie Smoleńska. W odpowiedzi miała miejsce odsiecz króla polskiego – pokonanie wojsk rosyjskich pod dowództwem Michała Szeina. Ostatecznie konflikt zakończył pokój w Polanowie w roku 1634 – potwierdził warunki zawarte w Dywilinie. Monarcha polski zrzekł się praw do tronu carskiego.

Drugim istotnym epizodem w polityce zagranicznej Władysława IV była kwestia kozacka. Zaniechanie bowiem wojny z Turcją oraz zwiększenie rejestru kozackiego – stały się bezpośrednimi przyczynami wybuchu powstania Bohdana Chmielnickiego. Powstanie to rozpoczęło się w roku 1648 od trzech kolejnych

Polecamy również:

 • Kozaczyzna i powstania kozackie - przyczyny, historia

  W XVI w. Ukrainą zaczęto nazywać kraj położony nad Dnieprem i obejmujący późniejsze dwa województwa Rzeczypospolitej – kijowskie oraz bracławskie, a w kolejnym okresie również czernihowskie. Początkowo Kozakami nazywano wszystkich ludzi, którzy w jakikolwiek sposób żyli ze... Więcej »

 • Zygmunt III Waza - biografia, osiągnięcia, najważniejsze wydarzenia

  Zygmunt III był pierwszym królem z dynastii Wazów zasiadających na tronie polskim. Urodził się 20 czerwca w roku 1566 w Gripsholm we Szwecji – w więzieniu. Oboje jego rodzice – wielki książę Finlandii, a później również król Szwecji Jan III Waza oraz córka... Więcej »

 • Jan Kazimierz Waza - biografia, najważniejsze wydarzenia, dokonania

  Jan Kazimierz urodzony 22 marca w roku 1609 w Krakowie pochodził z dynastii Wazów. Był synem króla polskiego – Zygmunta III Wazy oraz Konstancji Habsbużanki, arcyksiężnej austriackiej. Jego przyrodnim bratem był również zasiadający na tronie polskim Władysław IV Waza. Jan Kazimierz był... Więcej »

 • Wygnanie arian z Polski - koniec tolerancji religijnej w Polsce

  Praktycznie przez cały XVII w. Rzeczpospolita prowadziła długotrwałe wojny z państwami, które uważno za innowiercze – luterańską Szwecją, prawosławną Rosją oraz islamską Turcją. W toku tych wydarzeń formował się model polaka – katolika. Jego naturalnym przeciwstawieniem był innowierca –... Więcej »

 • Rokosz Lubomirskiego - przyczyny, postulaty, skutki

  Jerzy Sebastian Lubomirski sławę, jako znakomity wódz ugruntował w toku wojny polsko – szwedzkiej w lat 1655 – 1660. Wówczas to w odróżnieniu od większości szlachty, opowiedział się po stronie króla – Jana II Kazimierza Wazy. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =