Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wielki Skok Naprzód w Chinach - charakterystyka polityki

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wielki Skok Naprzód w Chinach - charakterystyka polityki

Pod koniec lat 40. XX wieku Mao Zedong i chińscy komuniści pokonali ostatecznie, po wielu latach wojny domowej, zwolenników rządów demokratycznych. Kiedy ostatni przedstawiciele „prozachodniego” rządu opuścili kontynent i założyli własną enklawę na wyspie Tajwan, Mao Zedong przejął faktycznie całą władzę nad terytorium Chin, tworząc z nich republikę ludową. Od razu też rozpoczął wdrażanie w życie ideałów komunizmu, twórczo przez siebie zmodyfikowanych i „dostosowanych” do warunków chińskich. Stąd też komunizm w Chinach jest zwykle okreslany mianem maoizmu.

Jednym z podstawowych planów Mao Zedonga miało być błyskawicznie dorównanie poziomem technologicznym i przemysłowym bogatym krajom Zachodu. Nie miało to zostać przeprowadzone etapami, ale w ciągu jednego, gigantycznego przeobrażenia, obejmującego caly kraj - „Wielkiego Skoku”. Mao Zedong był jednak o wiele gorszym organizatorem, niż chociażby bolszewicy w sowieckiej Rosji, którzy na początku przynajmniej próbowali przeciągnąć na swoją stronę chociaż część dawnych elit technicznych i inżynierów. Chiński „Wielki Skok” miał opierać się wyłącznie na pomysłach Mao i nierealnych założeniach doktrynalnych.

Na efekty tych decyzji nie trzeba

Polecamy również:

  • Mao Tse-Tung - biografia, ideologia

    Mao Tse-Tung był jednym z najkrwawszych i najbardziej zbrodniczych dyktatorów w dziejach ludzkości, w ciągu swojego trzydziestoletniego panownaia przyczyniając się do śmierci milionów Chińczyków. Więcej »

  • Rewolucja kulturalna w Chinach - przyczyny, na czym polegała, skutki

    W połowie lat 60. wydawało się, że władza Mao Zedonga w Chinach zaczyna wyraźnie słabnąć. Ów azjatycki dyktator wprowadzał od połowy lat 40. ustrój komunistyczny w Chinach, lansując zwłaszcza ideę „Wielkiego Skoku”. W praktyce okazało się jednak, że dogonienie europejskich potęg w ciągu... Więcej »

  • Stosunki chińsko-radzieckie od lat 60. XX wieku

    Aż do roku 1953 Chiny były powszechnie uważane za kolejny kraj zdominowany przez wpływy ZSRR i znajdujący się całkowicie w jego strefie wpływów. Sytuacja ta zmieniła się jednak wraz ze śmiercią Józefa Stalina. Mao Zedong i chińscy komuniści opierali większą część „swojej” wersji komunizmu... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =