Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wiaczesław Mołotow - biografia

Ostatnio komentowane
Przydatne ;D Dziekuje.
MrBarolos120 • 2018-04-20 12:19:08
Błąd merytoryczny: traktat brukselski podpisano w 1948
gość1 • 2018-04-19 13:18:31
zenujace
adam • 2018-04-18 19:12:38
Wielkie dzięki
julitka • 2018-04-18 16:12:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiaczesław Michajłowicz Mołotow urodził się 9.03.1890 roku w Kukarce, jako syn średnio zamożnego kupca. Podobnie jak u wielu innych bolszewików, zaadoptował on pseudonim konspiracyjny („Mołotow”, od młota) jako swoje nazwisko, które oryginalnie brzmiało Skriabin. Odebrał podstawową naukę w szkołach w Kazaniu, dość prędko zaczął się też interesować ruchem socjalistycznym. W 1906 roku wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji, w czasie jej rozpadu poparł stanowisko bardziej radykalnego ugrupowania bolszewików. W czasie swojej działalności przedrewolucyjnej był dwukrotnie aresztowany, był też przejściowo zesłany na Syberię. W roku 1912 był jednym ze współorganizatorów gazety „Prawda”.

Po wybuchu I wojny światowej Mołotow dalej pracował na rzecz bolszewików, w roku 1917 będąc jednym z twórców przewrotu, znanego jako rewolucja październikowa. W latach wojny domowej w Rosji nie uczestniczył bezpośrednio w walkach, pracował jednak na rzecz partii komunistycznej na Ukrainie. Po zakończeniu walk powrócił do Moskwy, wszedł w skład Politbiura – najwyższego organu kontrolnego państwa radzieckiego. Był już w tym czasie silnie związany politycznie z Józefem Stalinem, który uważał go

Polecamy również:

  • Konferencja monachijska - postanowienia, przyczyny i skutki

    W roku 1938 Adolf Hitler postanowił porzucić prowadzone dotąd dosyć ostrożne działania i rozpocząć politykę rozwoju terytorialnego Niemiec kosztem sąsiadów. Jednym z pierwszych posunięć było przeprowadzenie przyłączenia (anschlussu) Austrii do Niemiec w roku 1938. W tym samym roku doszło też do kolejnej... Więcej »

  • Anschluss Austrii - historia, przyczyny i skutki - Kryzys sudecki

    W roku 1935 Adolf Hitler oficjalnie zrzucił ograniczenia nałożone na Niemcy przez traktat wersalski, rozpoczynając nowy okres w dziejach Niemiec. Intensywne zbrojenia i rozwój niemieckiego przemysłu ciężkiego były zapowiedzią przygotowywania się Niemiec do kolejnego konfliktu. Należy jednak pamiętać o tym,... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =