Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Utworzenie Państwa Kościelnego przez Pepina Krótkiego

Ostatnio komentowane
ten tekst jest bardzo osobisty
stalker • 2018-01-16 19:50:27
www.wp.pl
as • 2018-01-15 17:25:25
Ty fajny
Fajnioszek • 2018-01-14 21:10:46
Śmierć Husa ukazuje prawdę o papiestwie, zresztą po dziś dzień te funkcje się nie z...
Małgorzata Konstańczak. • 2018-01-14 12:54:49
bardzo fajne i pomogło mi wypełnić zeszytb lektur
killer • 2018-01-14 12:44:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Utworzenie Państwa Kościelnego przez Pepina Krótkiego

Dynastia Merowingów rządziła państwem Franków do połowy VIII w.. Stopniowo jednak ich przedstawiciele tracili wpływy na rzecz najwyższych, po królu, dostojników dworskich – majordomów. Jedną z takich osób stał się Karol Młot, który po zwycięskiej dla Franków bitwie w roku 732 pod Poitiers, rozgromił siły Arabskie.

Syn Karola – Pepin Krótki, w roku 751 zdecydował się na detronizacje panującej dynastii Merowingów i objęcie przy tym władzy królewskiej dla siebie. W celu uprawomocnienia swoich działań, starał się o uzyskanie zgody papieża aby w pełni zalegalizować rządy nowej dynastii – Karolingów.

Sytuacja papiestwa w ówczesnym okresie, była zdecydowanie niekorzystna. Narastające konflikty z patriarchatem konstantynopolitańskim, pozostawiły Stolice Apostolską zdaną na własne siły z rosnącym niebezpieczeństwem ze strony Longobardów. W takich okolicznościach papież Zachariasz potrzebował sprzymierzeńca. Do jego celów idealnie nadawał się Pepin Krótki, za którym opowiedział się w jego poczynaniach zdobycia korony Franków.

Poparcie papieża Pepin wykorzystał podczas zgromadzenia możnych w roku 751 w Soissons. Zdecydowano wówczas o przekazaniu korony Pepinowi oraz o ostatecznej detronizacji

Polecamy również:

 • Rola Kościoła i papiestwa w średniowieczu

  Poza funkcjami religijnymi oraz kulturalnymi kościół w średniowieczu pełnił również funkcje polityczne. Od okresu wczesnego średniowiecza stanowił także ośrodek władzy. Na skutek najazdów barbarzyńskich w zachodniej części cesarstwa zniknęła władza cesarska oraz reszta instytucji politycznej.... Więcej »

 • Spory pomiędzy Wschodem i Zachodem, Konstantynopolem i Rzymem - historia

  Już od okresu wczesnego średniowiecza, różnice dzielące kościół we wschodniej i zachodniej części cesarstwa powiększały się. Jednak przy całej zaistniałej sytuacji jedność chrześcijańska została utrzymana. Więcej »

 • Schizma Focjusza - historia

  W okresie wczesnego średniowiecza różnice pomiędzy Kościołem Łacińskim na zachodzie, a Patriarchatem Konstantynopolu na wschodzie powiększały się. Pierwsze konflikty dzielące kościół dotyczyły kultu obrazów. W zachodniej części cesarstwa kult ten trwał nieprzerwanie. Inaczej wyglądała sytuacja... Więcej »

 • Zakony i klasztory w średniowieczu - rola, znaczenie, historia

  Przemiany jakie zaszły w ruchu zakonnym, świadczyły o ścisłym związku między poszczególnymi dziedzinami życia w średniowieczu, a religijnością społeczeństw europejskich. Poza benedyktynami powstawały nowe zgromadzenia zakonników. Więcej »

 • Św. Augustyn - biografia i filozofia

  Aureliusz Augustyn z Hippony, czyli święty Augustyn (354-430) uznawany jest dzisiaj za jednego z najbardziej wpływowych myślicieli w historii Kościoła katolickiego. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =