Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Unia w Krewie - postanowienia, warunki, skutki

Ostatnio komentowane
Dobre
Zbyszek • 2018-05-21 19:22:22
janusz
janusz • 2018-05-21 19:06:03
słabe
Janusz • 2018-05-21 17:41:29
slabo
msk • 2018-05-21 16:47:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Potrzeba zawarcia unii między Polską a Litwą dla obydwóch stron wynikała przede wszystkim ze stałego zagrożenia jakie stanowił Zakon Krzyżacki. Ponadto Władysław Jagiełło, który objął tron litewski w roku 1377, zdawał sobie sprawę z konieczności chrystianizacji swojego kraju, który ówcześnie był najrozleglejszym w całej Europie.

Strona polska natomiast dążyła do unii przede wszystkim w celu wzmocnienia kraju, a co za tym idzie w przyszłości odzyskania wcześniej utraconych ziemi. Unia w Krewie zawarta między dwoma krajami – 14.08.1385 r., stała się pierwszym z sześciu aktów unijnych podpisanych między Królestwem Polski a Wielkim Księstwem Litewskim.

Unia w Krewie – Postanowienia

W zamian za rękę Jadwigi Andegaweńskiej oraz koronę polską, Władysław Jagiełło zobowiązał się do przyjęcia chrztu wraz z całym Wielkim Księstwem Litewskim. Ponadto miał doprowadzić do odzyskania utraconych we wcześniejszych latach ziemi polskich oraz oddania jeńców wziętych do niewoli na jej obszarze. Jagiełło miał również zapłacić odszkodowanie Habsburgom, za zerwanie zawartych jeszcze w czasach dziecięcych Jadwigi zaręczyn z Wilhelmem Habsburgiem.

Na mocy zawartej unii miało dojść również ostatecznie do

Polecamy również:

  • Jadwiga Andegaweńska - biografia, najważniejsze wydarzenia, dokonania

    Jadwiga Andegaweńska (1374 – 1399) była najmłodszą i ostatnią córką Ludwika Andegaweńskiego (Węgierskiego) króla Węgier i Polski oraz jego drugiej żony Elżbiety Bośniaczki. Urodziła się i wychowała na Węgrzech, w ówczesnej stolicy jej ojca – Budzie, która stanowiła... Więcej »

  • Władysław Jagiełło - biografia, panowanie

    Władysław II Jagiełło był synem wielkiego księcia litewskiego Olgierda oraz jego drugiej żony – córki księcia twerskiego Aleksandra, Julianny. Dziadem Jagiełły był natomiast protoplasta dynastii Giedyminowiczów, z której wywodziła się dynastia Jagiellonów – książę Giedymin. Więcej »

Komentarze (1)
5 + 3 =
Komentarze
fifi • 2018-03-09 17:15:21
dobre