Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Turnieje rycerskie - czym były, dlaczego je organizowano, jak wyglądały?

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Istotny element kultury rycerskiej w epoce średniowiecza stanowiły turnieje rycerskie. Organizacja tych zawodów miała być istotną częścią treningu każdego rycerza. Mógł on wówczas sprawdzić swoje umiejętności, które musiał wcześniej szkolić przez prawdopodobnie długi okres czasu.

Do najpopularniejszych form treningu zaliczał się pewnego rodzaju słup, mający uosabiać przeciwnika. Na tym słupie znajdowała się ruchoma poprzeczna belka z tarczą. W momencie trafnego uderzenia za pomocą kopi, belka z tarczą obracała się dając szarżującemu wolny przejazd.

Według tradycji za wynalazcę turniejów rycerskich uważa się Gotfryda z Preuilly, który jako pierwszy miał zorganizować tego typu zawody około roku 1062. Istnieją jednak wątpliwości co do tego wydarzenia. Pierwszy turniej, który odbył się na pewno, miał miejsce w Flandrii w roku 1095.

Jako ojczyznę turniejów rycerskich podaje się Francje. W Niemczech pierwsze zawody miały odbyć się w roku 1127, natomiast na półwyspie Apenińskim miały pojawić się w drugiej połowie XII wieku. W kwestii Europy Wschodniej była ona pod tym względem opóźniona. Pierwszy turniej na ziemiach polskich miał odbyć się w roku 1243. Przedstawiciele z Polski brali jednak

Polecamy również:

  • Kodeks rycerski - co to jest, zasady, przykłady

    Wysoki status w społeczeństwie rycerstwo osiągnęło w skutek wypraw krzyżowych. Sama ceremonia pasowania na rycerza wywodziła się od praktyk germańskich – pogańskich rytuałów inicjacyjnych, kiedy młody człowiek stawał się mężczyzną. W okresie rozkwitu średniowiecza, za sprawą przede wszystkim Kościoła,... Więcej »

  • Minstrele, trubadurzy, truwerzy - historia, kim byli, opis

    Życie codzienne bogatego szlachcica upływało głównie na próżniactwie oraz licznych rozrywkach. Czas wolny osobom z tego stanu, wypełniały m.in. wyczyny żonglerów, grajków, recytacje średniowiecznych poetów – Trubadurów i związanych z nimi, najczęściej akompaniującymi... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =