Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Thomas Edison - życiorys, wynalazki

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Thomas Edison - życiorys, wynalazki

sławę. Mówiło się, że niemal co tydzień wychodzą z niej nowe, przełomowe wynalazki. Edison opatentował około 1000 wynalazków, wśród których należy wymienić ulepszony telefon, fonograf, ulepszony silnik elektryczny i żarówkę.

Edison miał również jednak ciemną stronę charakteru. Jako biznesmen odznaczał się wyjątkową bezwzględnością i bezpardonowo niszczył konkurencję, uciekając się nawet do nieczystych zagrań. Najsłynniejszym przykładem jest tu słynna „Wojna Napięć”. Wynalezienie żarówki umożliwiło po raz pierwszy wprowadzenie na masową skalę oświetlenia domów i ulic za niewielkie pieniądze, jednakże wykorzystywany początkowo prąd stały miał wiele wad – m.in. trudno przesyłało się go na duże odległości. Najzdolniejszy z pracowników Edisona, Nikolai Tesla, zaproponował przejście na prąd zmienny – posiadający większą moc, lepszy w przesyłaniu i ekonomiczniejszy. Z nieznanych przyczyn Edison nie wierzył w prąd zmienny. Tesla został ordynarnie zwymyślany i wyrzucony z pracy (chociaż opisy całej sceny różnią się znacząco). Skłoniło go to do wsparcia konkurencyjnych zakładów elektrycznych, zajmujących się prądem zmiennym. Na przełomie XIX i XX wieku obaj wynalazcy toczyli wojnę ekonomiczną

Polecamy również:

  • Ignacy Łukasiewicz - życiorys, wynalazki, osiągnięcia

    Ignacy Łukasiewicz urodził się w roku 1822 Zadusznikach, położonych w zaborze austriackim. Jego rodzice pochodzili z drobnej i biednej szlachty. W młodości pobierał nauki w Rzeszowskim gimnazjum, nie ukończył ich jednak ze względu na złą sytuację finansową rodziny, był też zmuszony do wczesnego podjęcia pracy... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =