Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

System kastowy w Indiach - na czym polega, opis

Ostatnio komentowane
w ostatnim zdaniu powinno być "dwóch" a nie "dwuch" :)
gość • 2015-06-30 18:40:20
beznadzieja
jgfbu • 2015-06-16 19:02:26
łow łow łów pieseł jest leprzy
pp • 2015-06-15 18:20:49
:)
ktoś • 2015-06-14 17:52:16
Dziękuje eszkoło.pl Ten tekst mi pomógł.
Oci • 2015-06-14 12:05:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

pozostawało się do końca życia.

Starożytne Indie – Podział społeczeństwa

Bramini – Kapłani, osoby z najwyższej warny, utożsamiani czasami również z bóstwami. Według mitologii, powstali przy stworzeniu świata z ust Puruszy – pierwiastek męski lub zasada duchowa, współpracująca z pierwiastkiem żeńskim – Prakryti. Sanskryckie słowo brāhmaṇa odnosi się do znaczenia „osoba obdarzona brahmanem”, który stanowi bezosobowy aspekt Absolutu. Do głównych obowiązków bramina, miało należeć głoszenie wiedzy wedyjskiej oraz służyć społeczeństwu duchowo – dlatego też często nazywano ich mędrcami bądź nauczycielami.

Kszatrijowie – Członkowie drugiej najwyższej warny, do której należeli władcy, wojownicy i urzędnicy. Celem warny Kszatrijów, było bronienie granic i sprawowanie rządów w okresie pokoju. Na przestrzeni dziejów dochodziło do wielu sporów na temat pierwszeństwa pierwszej i drugiej warny. W buddyzmie uważano, że pierwszeństwo należy się wojownikom i władcą (Budda wywodził się z kszatrijów).

Wajśjowie – Trzecia warna, do której należeli chłopi i kupcy. Osoby przynależne do tej warny miały niski status społeczny oraz niewiele praw. Do ich głównych obowiązków należało za czasów Ariów uprawa bydła, a następnie handel, rzemiosło oraz rolnictwo.

Sudrowie – Ostatni warna, do której należeli rzemieślnicy. Do ich obowiązków należało służenie trzem wyższym warną, nie posiadali praktycznie żadnych praw, nie mogli też gromadzić jakiegokolwiek majątku.

Niedotykalni – Uważani za nieczystych, nie zaliczali się do żadnej z powyżej wymienionych Warn. Wśród osób z tej grupy społecznej, sporą część stanowią czandalowie. Byli to ludzie, którzy zajmowali się głównie wynoszeniem i paleniem zwłok, pełnili też funkcje katów przy egzekucjach.

Polecamy również:

  • Starożytne Indie - osiągnięcia

    Pierwszą cywilizacją jaka powstała na pólwyspie Dekan, była tzw. cywilizacja doliny Indusu (2600 – 1900 r. p.n.e.). Od początku swojego istnienia, mogła pochwalić się osiągnięciami w poszczególnych dziedzinach życia. Społeczność doliny Indusu znała obróbkę miedzi, a od ok. 2000 lat p.n.e....

  • Starożytne Indie - architektura, sztuka, nauka

    W III tysiącleciu p.n.e. w dorzeczu dwóch wielkich rzek – Indusu i Gangesu, rozwinęła się przedaryjska cywilizacja miejska. Do głównych ośrodków miejskich należały miasta – Harappa i Mohendżo - Daro. Tworzyły się podstawy cywilizacji starożytnych Indii, zaczęto uprawić ziemię, znano...

  • Starożytne Indie - religia

    Najstarsza cywilizacja w Indiach pojawiła się w III tysiącleciu p.n.e. w dolinie Indusu. Od tego okresu, w starożytnych Indiach, wykształciły się cztery kierunki religijne: Wedyzm, Braminizm, Hinduizm, Buddyzm. Były one powiązane ze sobą wiarą w reinkarnacje, wszędzie występuje pojęcie nieśmiertelnej duszy,...

Przepisz kod:
wczytaj nowy