Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stronnictwo białych - program, proponowane zmiany, przywódcy

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Stronnictwo białych - program, proponowane zmiany, przywódcy

Stronnictwo białym było drugim, obok czerwonych, ruchem politycznym powstałym na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku. W przeciwieństwie do czerwonych byli raczej umiarkowani w swoich poglądach. Należeli do niej głównie przedstawiciele inteligencji, bogaci mieszkańcy miast, członkowie legalnego Towarzystwa Rolniczego (od 1858 roku) i osoby wierzące generalnie w powolne budowanie podstaw państwowości. Popierała ich także duża grupa ziemian.

Biali uważali, że nie należy śpieszyć się z decyzją o powstaniu i że powinno ono wybuchnąć w sprzyjającej sytuacji politycznej. Do tego czasu planowali powolną rozbudowę struktur podziemnych, połączoną z działalnością legalną  i półlegalną. Potępiali przedwczesne rozpoczęcie walki zbrojnej i przez to byli przeciwnikami czerwonych. W sprawach agrarnych opowiadali się głównie za stopniowym uwłaszczeniem chłopów, za odpowiednim odszkodowaniem. Utrzymywali żywe i bliskie stosunki z kołami politycznymi emigracji, zwłaszcza zaś z jej kołami umiarkowanymi (np. Hotel Lambert).

Kiedy doszło do wybuchu powstania biali nie przyłączyli się od razu, czekając na rozwój sytuacji. Ostatecznie postanowili o wsparciu czerwonych, jednak dwa stronnictwa nigdy nie współpracowały dobrze i często działały w sprzecznych kierunkach, szkodząc tylko powstaniu.

Ważnymi postaciami tego obozu byli Leopold Kronenberg, Karol Majewski i Andrzej Zamoyski.

Polecamy również:

  • Sytuacja Polaków w zaborze rosyjskim po powstaniu listopadowym

    Klęska powstania listopadowego we wrześniu 1831 jest końcem dawnej autonomii, jaką w obrębie Rosji cieszyło się Królestwo Polskie. Jednym z następstw zrywu niepodległościowego była fala represji, które rozciągnęły się w czasie na wiele lat. Więcej »

  • Stronnictwo czerwonych - poglądy, członkowie

    Na początku lat 60. w Królestwie Polskim pojawiły się dwa silne i przeciwstawne sobie obozy polityczne, mimo że obydwa dążyły do tego samego – odzyskania niepodległości przez Polskę. Radykalniejszym ze stronnictw byli tzw. „czerwoni” - wierzący w konieczność jak najszybszego wywołania... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =